Containervognmand får den første tridem-forvogn i ny fransk serie
Fredag 25. februar 2022 kl: 12:03
Af: Redaktionen
Glerup Container Service A/S i Hadsund har fået leveret en ny fire-akslet Renault Trucks TCK Evolution C serie-lastbil med tridem-bogie og en motor på 520 hk, Bilen er opbygget med et HMF 24 tons tre-vejs wirehejs
Lastbilen er den første af de nye TCK Evolution C-Serie modeller, der er leveret i Danmark og er nummer fire i rækken af Renault-lastbiler hos Glerup Container Service A/S.
- Vi har haft Renault lastbiler siden 2018 og oplever, at de er robuste og stabile og kører, som de skal. Chaufførerne er desuden glade for komforten, siger indehaver Peter Kristensen.
Om den nye fire-akslede lastbil:
- WBG træk med luft servo
- Værktøjskasse
- Fire LED-arbejdslys
- Seks blitzblink
- Køleskab
- Stort oliefyr
- Roadpad
Bilen er opbygget med hejs med mere hos HMF Nørresundby. Tilslutning og klargøring er foretaget hos Volvo Truck Center Viborg.
Lars Herslund har stået for salg og levering
Glerup Container Service A/S blev etableret i 2004 og har adresse i Hadsund. Virksomheden tilbyder opgaver inden for eksempelvis affaldshåndtering, transport af containere, opbevaring samt kran- og grabarbejder.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Bestanden er vokset med 2,4 procent på et år
- Vognmand i Vorning har overtaget vognmand i Skørping
- Specialfartøj er testet og klar til tunnelelement med kælder
- Kinesisk producent har vare- og lastbiler til Europa med på messe
- Modelrækken er blevet helt elektrisk
- August lå på samme lanemeter-niveau som sidste år
- Fire-akslet tip-trailer er sendt til Karise
- Tysk baseret transportkoncern bruger specialtilpasset el-varebil i 27 lande
- Elektriske varebiler får eget område på elbilmesse
- Lastbil med skibscontainer kørte ind i skiltebro i København
- Limfjordshavn er vokset i første halvdel af jubilæumsår
- Transportvirksomhed i Kolding vinder lærepladspris
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




