Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Entreprenør på Vestsjælland har fået et syv-akslet træk opbygget i Nordvestjylland

Tirsdag 22. februar 2022 kl: 11:39
Af: Redaktionen

Entreprenør på Vestsjælland har fået et syv-akslet træk opbygget i Nordvestjylland

Opbyggervirksomheden Sawo's afdeling i Holstebro har fornyligt opbygget et syv-akslet vogntog til TM-Entreprise, der har hjemsted i Fuglebjerg på Sydvestsjælland

Vogntoget består af en Mercedes Actros 5 3253L 8X4-forvogn med tripple-bogie opbygget med en Hiab X-HiPro 302 EP-5 CD-kran i 30 tm-klassen placeret bag førerhuset. Kranen, der med sine fem hydrauliske udskud har en rækkevidde på 15,1 meter, er forsynet med CombiDrive3-radiostyring. Med kranen har Sawo leveret en Kinshofer KM 605 HPX 500 liters grab med aftagelige sideplader.


Til forvognen hører også et Nopa-tippelad af typen FTPL320 med tre-vejs tip og en udvendig længde på 5.800 mm. For- og bagsmæk samt sider er 1.000 mm høje med en tophængt, aftagelig bagsmæk. I venstre side er der pendel lodret. Bunden er udført i 5 mm Hardox-stålplade.


Efter bilen følger så en tre-akslet Nopa-kærre med en 5.600 mm lang kasse med tre-vejs tip, tromlebremser og lift aksel på første og tredie aksel.


TM-Entreprise i Fuglebjerg har 20 års erfaring med belægnings- og gravearbejde for virksomheder, institutioner, kommuner, grundejerforeninger og private.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- To-akslede city-trailere har plads til 27 paller
- Bestanden af lette lastbiler er blevet mindre de seneste år
- Antallet af nyregistreringer steg med knap 12 procent i april
- - Det var en positiv oplevelse
- Vognmand i Sorø hentede grustrailer i Østjylland
- Et enkelt mærke har over halvdelen af markedet
- Bestanden er steget med 1,1 procent
- Havneselskab med aktiviteter i tre havne omsatte for mere
- Antallet af nyregistreringer faldt med 4,8 proncet i årets første fire måneder
- Antallet af nyregistreringer faldt med 12,4 procent
- Toldere og politi fandt 27.400 cigaretter i førerhus og lastrum på tyrkisk vogntog
- Rederi-koncrn tilpassede kursen i et kvartal med underskud på driften

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst