Færdselsstyrelsens første rejsehold er rejst ud
Torsdag 3. februar 2022 kl: 12:59
Af: RedaktionenFra starten af februar er et nyt tiltag fra Færdselsstyrelsen startet op, der skal bidrage til at øge udbuddet af køreprøver, særligt i Københavnsområdet.
Det skal være nemmere at få de køreprøver, som kørekortansøgerne efterspørger rundt om i landet og derfor har Færdselsstyrelsen skudt gang i et nyt projekt. Det nye projekt er et rejsehold af prøvesagkyndige, der har til formål at sikre yderligere prøver i København, hvor der fortsat er en meget stor efterspørgsel efter køreprøver.
Den 1. februar rejste det første af styrelsens 6-mand store rejsehold derfor fra Jylland til Sjælland. I de følgende fire uger vil i alt 4 rejsehold afvikle prøver, særligt i København og Færdselsstyrelsen håber, at dette kan afhjælpe situationen i området betragteligt. Færdselsstyrelsen har tidligere opgjort antallet af kørekortansøgere, der på nuværende tidspunkt venter på en prøve og her var cirka halvdelen af de ventende fra København, Nordsjælland og Midtsjælland. Der er allerede taget øvrige tiltag ift. at øge udbuddet af prøver i Nordsjælland og Midtsjælland, hvilket har resulteret mere end 900 ekstra prøver i januar.
Rejseholdet er endnu et værktøj, som Færdselsstyrelsen har taget i brug, for at få optimeret brugen af prøvekapaciteten, samt et forsøg på at sikre, at mængden af prøver på Sjælland øges, uden at der tages væsentlig prøvekapacitet fra prøvestederne i Jylland og på Fyn. Færdselsstyrelsens fremgangsmåde har også til formål at forhindre, at problemet med for stor efterspørgsel og for få prøver, ikke flyttes fra et område til et andet. Derfor har styrelsen løbende kig på, hvordan efterspørgslen udvikler sig i hele landet.
Rejseholdsordningen fungerer ved, at de enkelte prøvesagkyndige kan melde sig til de forskellige rejsehold. Det er styrelsens estimat, at hvert rejsehold kan øge antallet af prøver, de steder hvor de indsættes, med over 1.000 ekstra prøver om måneden.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
- Vognmænd betaler prisen for manglende styr på udbygning af elnet
- Styringen af udbygningen af elnettet er meget utilfredsstillende
- Affaldsvirksomheder inviterer inden for på deres anlæg
- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Producent af elektriske varebiler har stadig dieselbiler på programmet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




