Venstre-politiker skal være direktør i transportorganisation
Fredag 14. januar 2022 kl: 15:56
Af: RedaktionenKarsten Lauritzen, der er gruppeformand for partiet Venstre's folketingsgruppe og tidligere minister i to Lars Løkke-ledede regeringer, skal være branchedirektør i DI Transport. Dermed har brancheorganisationen funder den person, der skal følge efter den hidtidige direktør Michael Svane
Karsten Lauritzen peger i et opsalg på facebook.com på, at der ligger en række udfordringer, som han kan se frem til at blive involveret i.
Den kollektive transport har eksempelvis mistet mange passagerer under corona-krisen, og her peger han på, at passagererne skal tilbage - for klimaets skyld, og for samfundets skylde.
- Da vi bliver kvalt i trængsel, hvis alle bliver i bilerne, skriver han.
Karsten Lauritzen fremhæver også, at luftfarten er hårdt ramt.
- Det er ekstremt vigtigt for erhvervslivet, den danske turisme og oplevelsesøkonomi, at der er gode flyforbindelser ind og ud af Danmark, og det er vigtigt vi får gjort det at flyve mere klimavenligt, skriver han i sit opslag.
Han understreger også, at der ligger en stor opgave i at få godstransporten gennem en grøn omstilling, hvor der skal udvikles og bruges klimavenlige brændstoffer.
Karsten Lauritzen stopper som formand for Venstres Folketingsgruppe på tirsdag, når gruppen holder sit næste gruppemøde. De efterfølgende uger vil han bruge på overlevering og på at sige farvel til Christiansborg.
Han har sidste arbejdsdag på Christiansborg mandag 31. januar.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Det tog 14 timer at få tunnelelement på plads
- Ny takografteknologi skaber overblik
- Politiet konstaterede 39 køre- og hviletidsovertrædelser på Bornholm
- Elektrisk lastbil til dansk affaldsselskab blev vist frem i München
- Tip-trailer med automatisk rullepresenning kan rumme 61,5 kubikmeter i kassen
- Transportkoncern får godkendt sine klimamål
- Lastbilfabrik i Eindhoven producerer store elektriske trækkere
- Hollandsk lastbilproducent får ny topchef
- Geopolitisk krise kræver grøn brint til industrien og grønne brændstoffer til skibe, fly og forsvar
- Fire-akslet maskintrailer med udtræk får hjemsted på Vestsjælland
- Tættere samarbejde skal afbøde trafikale udfordringer ved vejarbejdet på Motorvej E45
- Første del af tunnel mellem Danmark og Tyskland er på vej mod havbunden
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


