Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Kabel- og anlægsentreprenør har fået fire-akslet opbygget med kran og tip

Mandag 29. november 2021 kl: 15:02
Af: Redaktionen

Kabel- og anlægsentreprenør har fået fire-akslet opbygget med kran og tip

Volvo Truck Center i Taastrup har leveret en ny fire-akslet Volvo FM500 8x2 med tripple-bogie til kabel- og anlægsentreprenørvirksomheden Petri & Haugsted A/S i Rødovre. Den nye Volvo FM500 er opbygget med en Hiab-kran og et Nopa trevejs-tip hos opbyggervirksomheden Sawo A/S

Bilen er fra Volvo Truck Center leveret med en 500 hk motor, 12 trins I-Shift gearkasse, Globetrotter førerhus, luftaffjedring på alle aksler, el-hydraulisk styret løbeaksel, Volvo Dynamisk Styring samt en Volvo Guld-servicekontrakt, der blandt andet indeholder forebyggende vedligeholdelse, serviceplan samt reparationer af drivline, el-komponenter og sliddele.


Hos Sawo A/S er den blevet forsynet med en Hiab X-HiPro 262 EP-4 kran med fjernbetjening, grab og rotator samt et Nopa trevejs tippelad.


Bilen er leveret af Claus Hofman fra Volvo Truck Center i Taastrup.


På billedet øverst se administrerende direktør i Petri & Haugsted A/S, Jacob Thor Hansen (tv) sammen med chaufføren Johnny, som skal køre i den nye Volvo, og som også har haft stor andel i processen med opbygningen af bilen. 
















Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Rumænsk chauffør kan se frem til bøde på 30.000 kroner
- Transportvirksomhed i Kolding med over 100 medarbejdere er gået konkurs
- Antallet af nyregistrerede varebiler er faldet
- Antallet af nyregistrerede lastbiler steg markant i juni
- Grønberg-virksomhed med fokus på træ har fået to nye fire-akslede forvogne
- Landbrugsvirksomhed kan transportere afgrøder i ny fire-akslet tip-trailer
- 50-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler
- Hundefører så tung lastbil på vejen
- Transportcenter får besøg af 63 EU-transportattacheer
- Næste uge gennemfører Motorstyrelsen en større kontrol på Fyn
- Lastbil- og bus leverandør udnævner to nye direktører
- Politiet tjekkede dyretransporter på Bornholm

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst