Udenlandsk lastbil blev ramt bagfra af beruset mand fra Slagelse
Mandag 22. november 2021 kl: 13:39
Af: RedaktionenLørdag morgen omkring klokken kvart i fem rykkede politiet ud til et færdselsuheld på Motorvej E20 i nordgående retning ved Greve, hvor en varebil var kørt op bag i en lastbil
Lastbilen blev ført af 37-årig mandlig lastbilchauffør fra Hviderusland, som var på vej nord på i retning mod København. Han blev ramt bagfra af en varebil ført af en 33-årig mand fra Slagelse. Politiet skønnede, at den 33-årige var påvirket af både spiritus og narkotika under kørslen. I forbindelse med en kortvarig anholdelse fik den 33-årige udtaget blodprøver til nærmere undersøgelse for både alkohol og euforiserende stoffer.
Den 33-årige slap med diverse knubs som følge af påkørslen, mens lastbilchauffør var uskadt. Varebilen fik store skader som følge af uheldet, mens skadernes omfang på lastbil var mindre.
I forbindelse med politiets tilstedeværelse på motorvejen blev to patruljevogne med udrykningssignalerne tændt anvendt som afspærring af uheldsstedet med lastbilen og varebilen.
Det overså en 18-årig kvinde fra Tune, som kom kørende i en personbil ad motorvejen i nordlig retning frem mod det afspærrede uheldssted. Den kvindelige bilist påkørte de to politibiler, der var placeret i vognbanen længst til højre på motorvejen.
Hverken den 18-årige eller en politibetjent i den ene politibil kom til skade ved påkørslen, som kun medførte ringe skade på de tre implicerede køretøjer.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fire-akslet tip-trailer er sendt til Karise
- Tysk baseret transportkoncern bruger specialtilpasset el-varebil i 27 lande
- Elektriske varebiler får eget område på elbilmesse
- Lastbil med skibscontainer kørte ind i skiltebro i København
- Limfjordshavn er vokset i første halvdel af jubilæumsår
- Transportvirksomhed i Kolding vinder lærepladspris
- Formand for arbejdsgiverorganisation på transportområdet fortsætter
- På banen til Sønderborg nåede to det ikke sidste år...
- Kampagne skal få gående, cyklister og bilister til at respektere signaler og bomme
- Havneselskab vil etablere sin anden tørhavn - denne gang på Vestfyn
- Samarbejdet med Forsvaret skal op i gear
- Færger sejlede med flere passagerer
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




