Udenlandsk lastbil blev ramt bagfra af beruset mand fra Slagelse
Mandag 22. november 2021 kl: 13:39
Af: RedaktionenLørdag morgen omkring klokken kvart i fem rykkede politiet ud til et færdselsuheld på Motorvej E20 i nordgående retning ved Greve, hvor en varebil var kørt op bag i en lastbil
Lastbilen blev ført af 37-årig mandlig lastbilchauffør fra Hviderusland, som var på vej nord på i retning mod København. Han blev ramt bagfra af en varebil ført af en 33-årig mand fra Slagelse. Politiet skønnede, at den 33-årige var påvirket af både spiritus og narkotika under kørslen. I forbindelse med en kortvarig anholdelse fik den 33-årige udtaget blodprøver til nærmere undersøgelse for både alkohol og euforiserende stoffer.
Den 33-årige slap med diverse knubs som følge af påkørslen, mens lastbilchauffør var uskadt. Varebilen fik store skader som følge af uheldet, mens skadernes omfang på lastbil var mindre.
I forbindelse med politiets tilstedeværelse på motorvejen blev to patruljevogne med udrykningssignalerne tændt anvendt som afspærring af uheldsstedet med lastbilen og varebilen.
Det overså en 18-årig kvinde fra Tune, som kom kørende i en personbil ad motorvejen i nordlig retning frem mod det afspærrede uheldssted. Den kvindelige bilist påkørte de to politibiler, der var placeret i vognbanen længst til højre på motorvejen.
Hverken den 18-årige eller en politibetjent i den ene politibil kom til skade ved påkørslen, som kun medførte ringe skade på de tre implicerede køretøjer.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Batteri-elektriske udgjorde knap to trediedele
- Dansk koncern har solgt sine affaldsaktiviteter i Tjekkiet og Slovakiet
- Shipping-virksomhed tog tre to-akslede med fra Hedensted
- Lastbilchauffør fik betonelementer op på siden
- De batteri-elektriske kører frem
- 22 procent af de tunge var elektriske
- Svensk rederikoncern køber ro/ro-skib fra 1999
- Det vil påvirke vognmændenes likviditet
- Vognmand fandt en fire-akslet løsning i Hedensted
- Lastbilchauffør var påvirket af alkohol
- September bød på færre nye lastbiler
- Antallet af nyregistreringer er faldet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




