Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Tyve sad fast i varebil med stjålne nummerplader - og med tyvegods i varerummet

Onsdag 13. oktober 2021 kl: 15:11
Af: Redaktionen

Onsdag morgen lidt før klokken 6 fik Østjyllands Politi en henvendelse fra en 54-årig mand, der netop var mødt på arbejde ved Skovdalsvej i Odder. Han var blevet opmærksom på en varebil, der holdt på en byggeplads på modsatte side. Manden kunne høre bankelyde fra bilen og gik hen til den

Han kom i kontakt med de to personer, som sad i bilen, der var kørt fast. De kunne ikke åbne dørene og komme ud af bilen. Den ene af de to mænd rullede vinduet ned og gav udtryk for, at de gerne ville væk derfra. Den 54-årige mand mente dog, at det nok lige var bedst at kontakte politiet først, hvorefter føreren erkendte, at det nok var en god idé. Den 54-årige mand blev på stedet, indtil politiet ankom. 


Det viste sig, at varebilen havde stjålne nummerplader på, og at den var fyldt op med rør og isolering, der ifølge Østjyllands Politiformentlig var stjålet fra byggepladser. De to mænd i bilen på henholdsvis 39 og 42 år blev anholdt og er foreløbigt sigtet for tyveri fra byggepladser.







Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- 540 heste skal trække fire-akslet anhænger
- Fælder træer og kører dem ud med ny tre-akslet forvogn med kran
- Norsk færgerederi med forbindelse til Danmark får ny ejerstruktur
- Vognmand på Nordfyn tog en overføringsanhænger med hjem
- Nordisk lastbilimportør har fået flere reservedele på hylderne
- Den nye bro over Storstrømmen får dronningenavn
- Trækker er den tredie med løve-motor
- Vognmand i Værløse valgte påhængsvogn i Hedensted
- Færge- og fiskerihavn i Vendsyssel holder med positiv vækst fast i kursen
- Transportvirksomhed skifter ud på direktørposten
- Slamsugerbilen har en stjerne i front
- Entreprenør afprøver specialfartøj inden tunnelbyggeri

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst