Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Pederstrup-vognmand har fået ny fire-akslet forvogn med pusher-aksel

Tirsdag 12. oktober 2021 kl: 13:04
Af: Redaktionen

Pederstrup-vognmand har fået ny fire-akslet forvogn med pusher-aksel

Pederstrup Vognmandsforretning - Eigild Knudsen ApS, der har hjemsted i Pederstrup ved Kjellerup i Midtjylland, har fået en ny fire-akslet Volvo FM 500 8x4 med tridem-bogie, hvor den forreste aksel er en pusher-aksel

Lastbilen har sovekabineførerhus med komfort+ førerhuspakke, køleskab under køjen, mikroovn, lædersæder, udsynspakke+, navigation, blinkvinkelkamera, læssekamera - og bakkamera på både bil og krankonsol. 


Bilen er leveret med I-Shift-gearkasse med krybegear, Volvo Dynamisk Stying, VEB+ motorbremse, alufælge, fuld luftaffjedring, elektronisk lasteindikator, work-remote.


HMF i Nørresundby har stået for opbygning med trevejs wirehejs, bagmonteret hydraulisk aftagelig krankonsol med HMF 2820 kran og HMF hejseladkasse med fuld pendel i venstre side samt plads til 20-fods container. 


Den nye Volvo FM 500 er lakeret hos Ringvejens Autolak og plysset hos FIX Autopolstring.


Med bilen har Pederstrup Vognmandsforretning - Eigild Knudsen ApS valgt at få en Volvo Guld-kontrakt, der omfatter forebyggende vedligeholdelse og alle lastbilsreparationer.


Bilen er solgt og leveret af Jacob Bøje fra Volvo Truck Center i Aarhus.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Contrailertransportør indrømmer lovbrud og betaler bøde på 400.000 kroner
- Bus- og lastbilproducent kører ind i Danmark med finansieringsløsniger
- Vognmand fra Vendsyssel valgte to forskellige vogne fra samme leverandør
- Fredag 21. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Toldere stoppede lastbil med 2,3 ton ulovlig frugt og grønt
- Elektriske lastbiler fra Holland får Truck of the Year-prisen
- Energiselskab investerer over en halv milliard i nye motorvejsstationer og butikker
- Røde postkasser er ved at forsvinde - nye dukker op i pakkebutikker
- Vognmand fra Herfølge har taget ny tip-trailer til 83 kubikmeter skrot i brug
- To mænd blev fanget af politihund under indbrud i et lager
- Puljemidler går til 920 el-lastbiler
- Motorvejsløsning mellem Næstved og Rønnede får tilført 70 millioner kroner

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst