Færdselsstyrelsen lægger nye fortolkningsbidrag til køre- og hviletidsområdet frem på nettet
Onsdag 22. september 2021 kl: 13:55
Af: RedaktionenSom led i Vejpakken har EU-Parlamentet og EU's Ministerråd vedtaget en række ændringer på køre- og hviletidsområdet. Færdselsstyrelsen offentliggør i den forbindelse fortolkningsbidrag til de nye regler på køre- og hviletidsområdet om ugehvil ved international godstransport, forbud mod ”lange” hvil i køretøjet, muligheden for at vende hjem og force majeure
Færdselsstyrelsen i gang med at opdatere ”Vejledning om reglerne på køre- og hviletidsområdet”, således at ændringerne til køre- og hviletidsreglerne bliver indarbejdet i vejledningen.
På grund af usikkerhed omkring fortolkningen af de nye regler om ugehvil ved international godstransport, forbud mod ”lange” hvil i køretøjet, muligheden for at vende hjem og force majeure, har Færdselsstyrelsen offentliggjort nye fortolkningsbidrag på sin web-side smmen med en række spørgsmål og svar.
I takt med, at der modtages nye fortolkningsbidrag, herunder fra EU-Kommissionen, vil disse blive indarbejdet.
Interesserede kan se mere her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Ole Opfinder fra Brande har været på spil igen
- Antallet af nyregistreringer er steget med godt 12 procent
- Herlev-vognmand hægtede en kærre på krogen i Hedensted
- Chauffør kørte uden arbejdstilladelse
- Dækproducent er køreklar med nye dæk til næste sæson
- Bestanden er vokset med knap 2,4 procent
- Lastvognssælger er udlært mekaniker
- Stort handelsfirma skifter transportør
- Lastbilchauffør skulle have ventet 13 minutter
- De mest brændstoføkonomiske nogensinde
- - Vi har et solidt samarbejde med Dansk Erhverv
- Vognmænd drøftede fremtiden
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


