Spøgelsesbilist blev stoppet af en fragtmand
Mandag 23. august 2021 kl: 10:35
Af: Jesper ChristensenI sidste uge kunne vil her på transportnyhederne.dk fortælle, at en snarrådig lastbilchauffør stoppede en spøgelsesbilist på motorvejen ved Holbæk ved at blokere vejbanen med sit vogntog. I dag kan vil fortælle, at chaufføren kører for HLS Fragt i Slagelse
Chaufføren blev efter hændelsen "efterlyst" af politiet, da de på baggrund af hans snarrådighed ville indstille ham til en dusør.
Chaufføren har også fået mange positive tilkendegivelser - blandt andet skriver Danske Fragtmænd A/S følgende på linkedin:
"Det er ikke nogen hemmelighed, at vi er stolte af vores chauffører. Nogle gange er der dog særlige årsager til det. Vi oplever nemlig til tider, at en af vores chauffører gør mere end bare deres job og har gjort en god gerning på deres ture.
Dette skete også i nat, hvor en af vores chauffører hos HLS Fragt fra Slagelse har været med til at afværge en farlig situation, da han opdagede en spøgelsesbilist på Kalundborg- og Holbækmotorvejen".
Her på transportnyhederne.dk vil vi også gerne rose chaufføren for, at han fik standset spøgelsesbilisten.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Kvinde kørte ud foran en lastbil
- Betonstumper faldt af læsset - og flere biler punkterede
- Fredag 14. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Lastbilchauffør fik amputeret begge ben efter ulykke i jernbaneoverskæring
- Blokvognstrækker er sendt til Tølløse
- Genbrugsvirksomhed i Frederiksværk kører elektrisk
- Kurervirksomhed er kåret som en af verdens bedste arbejdspladser
- Ung transportkoncern har åbnet selskab i Dubai
- Speditørvirksomhed i Horsens er gået konkurs
- Mindre logistik-selskab i Aarhus er kørt i skifteretten uden egenkapital
- EU-Kommissionen er tilfreds med dommen over EU's direktiv om minimumslønninger
- Tolderne har fundet tre gange så meget cannabis
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





