Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Havn uddyber sejlrende

Mandag 9. august 2021 kl: 12:00
Af: Redaktionen

Den vestlige indsejlingen til havnen i Thyborøn bliver uddybet. I 2019 søgte Thyborøn Havn Kystdirektoratet om miljøtilladelse til at uddybe indsejlingen til Thyborøn Havn i Thyborøn Kanal. Kanalen er det nuværende indløb fra Vesterhavet til Limfjorden ved nordenden af Thyborøn og adskiller Agger Tange mod nord fra Harboøre Tange mod syd. Thyborøn Kanal er ca. 1 kilometer bred og 3 kilometer lang

Thyborøn Havn udvikler sig, og det samme gør de fartøjer, der er hjemmehørende i havnen - eller lægger til i havnen. Det gælder alle havnens forretningsområder. Fragtskibe, fiskefartøjer og offshore-fartøjer bliver større og større, hver gang der bygges nye. Det har øget behovet for at øge vanddybden i indsejlingen til Thyborøn Havn i Thyborøn Kanal. 


Uddybningen af Thyborøn Kanal forventes at gå i gang sensommeren, så havnen ved udgangen af 2021 kan have en sejlrende med 10 meter vanddybde ind til Thyborøn Havn - hele vejen ned til Sydhavnen.


Interesserede kan læse mere om den vestlige indsejling til Limfjorden her:







Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Shipping-koncern skifter 600.000 liter fossil diesel ud med biodiesel
- Fragtmængderne fald i flere regioner
- Bilister i el-biler vælger færgen over Kattegat
- Sveriges største containerhavn får ny direkte forbindelse til Asien
- Martin industrivirksomhed har fået ny ejer og nyt navn
- Fem 13-liters tilpassede lastbilmotorer driver indlandsfragtskib
- Flere tog med færgerne over Øresund
- Færgebatterier kan bruges som energilager på land
- Danmarks største rederikoncern har fået en bøde på 10 millioner kroner i fusionssag
- Havneselskab får kapitalfond som medejer
- Øresundslinjen har overtrådt sit tilsagn til Konkurrencerådet
- Brancheorganisation på energiområdet får ny politisk chef

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst