Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Ny lastbilmodel er kørt ind i truck-simulator

Mandag 26. juli 2021 kl: 12:00
Af: Redaktionen

Ny lastbilmodel er kørt ind i truck-simulator

DAF Trucks og SCS Software er gået sammen om at køre de nye DAF XG og XG+modeller ind i computerspillet Euro Truck Simulator 2, hvilket giver mulighed for at køre i den nye serie af lastbiler uden af tave hverken kørekort eller en rigtig lastbil. DAF oplyser, at serieproduktionen af den rigtige New Generation DAF starter i oktober

DAF har som den første producent præsenteret en lastbilserie, der udnytter de nye europæiske regler for masser og dimensioner. De nye XF, XG og XG+modeller udmærker sig ved en op til 10 procent forbedret brændstofeffektivitet, en komplet pakke med pasive og aktive sikkerhedsfunktioner og et nyt niveau af luksus inden for lastbildesign. 


Selvom New Generation DAF først sættes i produktionen i oktober, kan man via computerspillet Euro Truck Simulator 2 tage plads bag rattet i en af de nye modeller. 


Interesserede kan at oprette en demokonto i den virtuelle "DAF Ride and Drive", der findes i den nyligt lancerede DAF Virtual Experience-webside virtualexperience.daf.com


Euro Truck Simulator er et spil med SCS-software og kan købes via Steam-butikken store.steampowered.com.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Vognmand i Holte havde sin nye bil på udstilling
- En af transportbranchens vigtigste kampe er et opgør med administrativt bøvl og urimelige afgifter
- Renovationsselskab fik Transportens Lærepladspris 2025
- Arbejdsgiverformand fortsætter
- Lavere aktiviteter i Tyrkiet påvirkede godsmængderne hos rederikoncern
- Varebiluddannelse kører ind hos kursusudbyder i Esbjerg
- Fredag 12. september 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Britiske operatører kårer atter DAF til årets flådelastbil
- Pulje skal bidrage til færre arbejdsulykker på transportområdet
- 38-årig mand blev sigtet for tyveri af dieselolie
- Energiselskab byder på årets el-lastbil
- Svensk transportvirksomhed har solgt sit danske datterselskab

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst