El-færge har fået nyt udseende
Torsdag 15. juli 2021 kl: 01:00
Af: Redaktionen
Den batteri-elektriske færge »Grotte« skal efter planen indsættes på ruten mellem Esbjerg og Fanø om et par måneder.
Den kommende batterielektriske bilfærge, der skal sejle mellem Esbjerg og Fanø, er blevet malet i nye farver. Dermed er færgen »Grotte« kommet tæt på sit endelige udseende med de sædvanlige farver fra Molslinjen tilsat grønne, klare farver for at understrege forskellen på Grotte og de andre færger, der skal sejle sammen med på ruten
- Vi ville gerne have, at vores allerførste el-færge skilte sig lidt ud fra de to eksisterende færger på ruten, og da færgen skal sejle på grøn strøm, var det oplagt at signalere dette med de grønne elementer, siger Molslinjens administrerende direktør, Carsten Jensen.
Færgen er også blevet udstyret med grønne drager langs skibssiden.
- Dragerne er lidt et symbol på Fanø, som jo huser verdens største dragetræf. Og så er det selvfølgelig en reference til vinden, som producerer den strøm, som Grotte skal sejle på, siger Carsten Jensen videre.
Samme drage i neon kommer også til at pryde den nyrenoverede røde administrationsbygning i Esbjerg.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Speditører ser gode takter i regeringsgrundlag, men kan ikke finde transport og logistik mangler
- Speditionsvirksomhed er blandt Danmarks bedst ledede virksomheder
- Godstransporten skal højere op på den politiske dagsorden
- Udenlandsk lastbilchauffør kørte mod færdselsretningen
- Fællesråd for landdistrikter peger på et markant løft af den kollektive trafik
- Vognmandsorganisation har en klar forventning om samarbejde med den nye transportminister
- Den nye transportminister er uddannet sygeplejerske
- Vognmandsorganisation har set grundlaget i gennem
- Politiet tjekkede tunge køretøjer i lufthavn på Amager
- Danmark har fået en ny regering
- Transportkoncern er fem år foran sit klimamål
- Vognmand i Nykøbing på Sjælland har 780 heste i samme vogn
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





