Palletyve måtte læsse af igen
Mandag 7. juni 2021 kl: 13:27
Af: RedaktionenSydsjællands og Lolland-Falsters Politi anholdt søndag aften to mænd på Japanvej i Slagelse, da de var ved at stjæle paller og pallerammer på en varebil. De to mænd havde læsset 90 eur-paller og 76 pallerammer op på en varebil, da politiet anholdt dem. De fik lov til at læsse paller og pallerammer af igen - derudover fik de en sigtelse for tyveri af paller og pallerammer
De to mænd - 33-årig mand fra Hvidovre og en 30-årig mand fra Gentofte - blev anholdt lidt efter klokken 23 søndag aften.
Da politiet ankom til stedet, gemte den 33-årige mand sig bag en container. De to mænd forklarede politiet, at de mente, at pallerne var affald.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Bødeudskrivelse for manglende betaling af vejafgift er suspenderet
- Is faldt fra lastbil og ødelagde forrude på varebil
- Rampe til færge blev hejst op af vandet og sat på plads
- Samsø-virksomhed fik gardintrailer med fast tag inden sneen faldt
- Fusk med grisetransporter fra Danmark fortsætter
- Betjent er uden for livsfare
- Biler og cykler på blive på Fanø
- Vognmand i Langeskov har fået to nye stjerner
- Tilbageholdelse af udenlandske køretøjer og rimelige bødesanktioner er på vej
- Sidste postmåling i 2025 viste, at posten kom frem
- Havneselskab investerer i nye kontrolfaciliteter i Fredericia
- Bro over E45 ved Horsens skal rives ned
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




