Palletyve måtte læsse af igen
Mandag 7. juni 2021 kl: 13:27
Af: RedaktionenSydsjællands og Lolland-Falsters Politi anholdt søndag aften to mænd på Japanvej i Slagelse, da de var ved at stjæle paller og pallerammer på en varebil. De to mænd havde læsset 90 eur-paller og 76 pallerammer op på en varebil, da politiet anholdt dem. De fik lov til at læsse paller og pallerammer af igen - derudover fik de en sigtelse for tyveri af paller og pallerammer
De to mænd - 33-årig mand fra Hvidovre og en 30-årig mand fra Gentofte - blev anholdt lidt efter klokken 23 søndag aften.
Da politiet ankom til stedet, gemte den 33-årige mand sig bag en container. De to mænd forklarede politiet, at de mente, at pallerne var affald.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Singapore-rederi flytter sine sjællandske container aktiviteter til Kalundborg
- Mejerikoncern efterlyser mælkekasser
- Færgerederi melder om over en million passagerer i juli
- Lille elbil kan bygges om til varebil
- Lastbilforhandler kommer med bud på fremtiden
- Københavns overborgmester inviterer transportministeren til dialog om udfordringer med brevomdeling
- Brevomdeler er sagt op
- Forældrene ønsker selvtransporterende børn - hver fjerde bliver kørt i skole
- Utryg trafik ved skolerne - Forældre efterlyser flere tiltag
- Antallet af konkurser i Danmark faldt markant i juli
- Gardintrailer har fast alu-tag og lift til 2,5 ton I bagenden
- Opioid-indsmugling er i fokus hos Toldstyrelsen
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




