Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
WHO - VERDENS SUNDHEDSORGANISATION I BRITISK AVIS:

Undgå at rejse - Corona-virus er stadig en trussel mod Europa

Fredag 21. maj 2021 kl: 10:11
Af: Jesper Christensen

WHO's regionale direktør Hans Kluge understregede torsdag ifølge den britiske avis The Guardian, at corona-pandemien endnu ikke er slut. Vaccinerne er et lys for enden af corona-tunnellen, men Hans Kluge advarer mod, at vi lader os forblænde af lyset, selvom antallet af corona-smittede og døde som følge af corona-smitte er faldende

Hans Kluge peger ifølge The Guardian på, at nye virus-varianter og øget rejseaktivitet kan udløse en ny stigning i antal smittede - og dermed et øget pres på sundhedssystemerne i de forskellige lande - fordi en relativ lille del af befolkningerne i de europæiske lande er blevet vaccineret.


- Pandemien er endnu ikke slut. Øget mobilitet og interaktion mellem mennesker kan lede til øget smitteoverførsel. I lyset af en fortsat trussel og ny usikkerhed er vi nødt til at udvise forsigtighed og genoverveje eller undgå internationale rejser, sagde Hans Kluge, der advarer mod, at europæiske ledere gentager sidste års beslutninger, som han betegnede som fejl, der resulterede i en genopblussen af corona-pandemien, så sundhedssystemer, samfund, økonomi og befolkninger igen mærkede pandemiens fulde kraft.









Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Hurtigfærge er sendt på værft i Frederikshavn
- - Der er behov for et grænseoverskridende samarbejde om kapacitet og redundans for transport over Øresund
- Svensk udspil presser på for beslutning om en fast HH-forbindelse
- Transportfond vil uddele penge til udvikling af vejgodstransporten
- Fagforeninger vil slå tre afdelinger sammen
- Fire-akslet trailer har knap 15 meter gående gulv
- Bro mellem Siø og Langeland skal repareres
- Ny regering skal handle hurtigt på vejafgift og bureaukrati
- Folketingsvalg betyder, at fremsatte lovforslag bortfalder
- Overskudsjord bliver grundlag for miljøcenter nær Aalborg Havn
- Vi kræver at arbejdsmiljøet styrkes på vores arbejdspladser.
- Lastbilimportør har styrket sit mandskab med en kvinde

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst