Lastbilproducent melder om mangel på elektronik-komponenter
Onsdag 19. maj 2021 kl: 09:17
Af: RedaktionenDen svenske lastbilproducent Scania oplyser, at der er mangel på elektronik-komponenter til lastbiler og bussers elektroniske styreenheder. Manglen betyder, at produktionen hos Scania - lige som det er tilfældet hos eksempelvis Volvo Trucks - bliver forsinket
Scania peger på, at den forsinkede produktion kan skabe problemer for vognmænd, der har brug for at udskifte ældre biler med nye for at kunne køre i miljøzonerne i de større byer efter nytår.
De nye miljøzone-krav, der træder i kraft 1. januar 2022, kræver i princippet Euro-6 lastbiler.
Scania oplyser, at man stadig kan levere nye chassiser til sidst i oktober, men hvis man på udkig efter en V8-model, kan den først leveres i 2022.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Fem tip-trailere blev sendt samme sted hen
- Der er kommet 208 flere batterielektriske lastbiler på vejene
- Antallet af nyregistreringer er steget med 84
- Færre nye lastbiler kom ud at køre
- Lastbilbestanden følger årsudsvingningen på et højre niveau
- Flere unge er uden job og uddannelse i 68 kommuner
- Lastbilimportør får ny økonomidirektør
- Fire-hjulstrækker til krævende opgaver bliver opgraderet
- Fyrværkeri blev sendt som pakke
- - Det er både respektløst og uansvarligt
- Samråd om vejafgift er på Folketingets tv
- Et halvt ton nikotinposer var skjult i 16.000 dåser
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |