Polsk lastbil kørte med manipuleret takograf
Onsdag 14. april 2021 kl: 15:06
Af: RedaktionenSydøstjyllands Politi, Tungvognscenter Syd gennemførte tirsdag en rutinemæssig kontrol af en polsk lastbil ved Kolding. Under kontrollen fandt politiet ud af, at der udført en teknisk manipulation af lastbilens takograf, så den optegnede hvil, selvom lastbilen kører
Forholdet betyder, at der bevidst er forsøgt at snyde med køre- og hviletidsreglerne. Derfor kan den polske vognmand og lastbilens chauffør se frem til en samlet bøde på 225.000 kroner. Både den polske chauffør og vognmanden har erkendt overtrædelserne. Lastbilen blev tilbageholdt af politiet, og vil først blive frigivet, når det samlede bødebeløb er betalt.
En domstol skal senere afgøre, om chaufføren også skal have en ubetinget frakendelse af sin førerret.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Anklagemyndigheden vil have konfiskeret godt 1,2 millioner kroner hos transportfirma
- Fire-akslet tip-trailer er bygget til transport af jord og sand
- Påvirket mand uden kørekort kørte ind i lastbil
- En indsats mod chaufførmangel skal inddrages i totalberedskabet
- Bestanden er vokset med 9,3 procent siden juli 2020
- Færre nye lastbiler fik nummerplader på i juli
- Pantning nåede ny rekord i juli
- Roskilde-firma har fået en ny tre-akslet citytrailer med tip
- 70-årig kvinde svingede ud foran lastbil
- Tysk transportkoncern kørte omsætning og resultat frem i andet kvartal
- En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress
- Fire-akslet gardintrailer med hæve- og skydetag er nedbygget
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




