Vognmand giver transporterne en overførsel
Tirsdag 6. april 2021 kl: 11:28
Af: Redaktionen
Lastas i Hedensted har leveret en ny tre-akslet KelBerg overførsels-anhænger med tre-vejstip til vognmand Flemming Thisgaard, der driver sin virksomhed med udgangspunkt i Give i Midtjylland
Den nye overførselsanhænger er bygget op over et chassis med længdevanger opsvejst i I-profil med vridningsstabiliserede forstærkningsplader i bagenden og ved tip-stemplet. To trediedele af anhængerens længde er opbygget med en tre-vejs tipramme
Bagenden, der kan justeres til containere i længder af 6.000 mm til 6.500 mm, er leveret med en udtrækbar kofanger.
Anhængeren, der er monteret med tre ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser, er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
Vognmand Flemming Thisgaard har beskæftiger sig blandt andet med kurerkørsel, distributionskørsel, maskintransport, køle/temperatur følsom transport og kørsel af teknisk udstyr, samt udlejning og kørsel med container og kran.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Lastbilimportør har styrket sit mandskab med en kvinde
- Knogle fra forhistorisk tam-okse dukkede om under banebyggeri
- Webinar hos Miljøstyrelsen handler om affaldshåndtering
- Danmarks eksport til USA er mindre følsom over for told end tidligere
- Reducerede toldåbningstider udløser kritik fra transportorganisation
- Toldstyrelsen justerer toldekspeditionernes nye åbningstider
- Hollandske toldere fandt knap fem ton kokain skjult i elektriske magneter
- Transportkoncern har fået flere elektriske lastbiler
- Tre-akslet trækker er rullet til Sorø
- Trafikstyrelsen advarer mod at bygge boliger tæt på erhvervshavne
- Lærlinge på erhvervsuddannelserne vil også modtage fødevarecheck
- I løbet af 2025 skaffede fagforening knap 15 millioner kroner
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




