Med de nye TGL'er og TGM'er må det gerne være man-dag hverdag
Onsdag 24. marts 2021 kl: 09:53
Af: Jesper Christensen
De to testede lastbiler - en TGL og en TGM.
Mandag i denne uge begyndte her på transportnyhederne.dk blandt andet med en test af to MAN-distributionsbiler - en TGL og en TGM. Det positive indtryk af de to biler er stadig i frisk erindring
De to lastbiler var ens bygget op med en distributionskasse fra Brdr. Plagborg med faste sider og en stor lift i bagenden.
Vi testede begge biler rundt i Aarhus centrum, hvor vi kunne konstatere, at bilerne befandt sig i deres rette element med en manøvredygtighed, så vi kunne bevæge os rundt i trafikken, rundt om hjørner og gennem smalle gader med biler parkeret på begge sider, som fisk i vandet.
Og så kunne vi også med stor tilfredshed konstatere, at med de to nye distributiosnlastber, har MAN taget komforten fra de største TGX'er og bragt den ind i distributionsbilerne, hvor førerhuse med mere bygger på samme komponenter.
Når man sætter sig ind i bilerne mærker man som distributionschauffør, at man bliver taget alvorligt.
Især rattet, der kan justeres vildt og voldsomt op og ned og i hældning gør det utroligt let og ubesværet at manøvrere rundt i smalle gader og komme rundt om hjørner og stadig have fuldt overblik over trafikken.
En af de nærmeste dage bringer vi en mere udførlig artikel om testkørslerne i mandags.
Interesserede kan læse mere om de to testede MAN-lastbiler her:

Spejlene giver et godt udsyn langs siderne.

.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Ole Opfinder fra Brande har været på spil igen
- Antallet af nyregistreringer er steget med godt 12 procent
- Herlev-vognmand hægtede en kærre på krogen i Hedensted
- Chauffør kørte uden arbejdstilladelse
- Dækproducent er køreklar med nye dæk til næste sæson
- Bestanden er vokset med knap 2,4 procent
- Lastvognssælger er udlært mekaniker
- Stort handelsfirma skifter transportør
- Lastbilchauffør skulle have ventet 13 minutter
- De mest brændstoføkonomiske nogensinde
- - Vi har et solidt samarbejde med Dansk Erhverv
- Vognmænd drøftede fremtiden
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


