Svensk havn håndterede mere gods
Onsdag 3. februar 2021 kl: 10:54
Af: Redaktionen
Kapellskärs hamn, der er Stockholms Hamnars største godshavn, oplevede fremgang i corona-året 2020. Samlet blev der transporteret 2,9 millioner ton gods via havnen i Kapellskär, hvilket var en vækst på 250.000 ton
Fra Stockholms Hamner lyder det, at den vigtige vareforsyning med skib dermed har vist sig at fungere godt i de svære tider.
Den største fremgang stod Finnlink for, men også DFDS og Tallink Silja håndterede mere gods i 2020. Begge rederier indsatte ekstra færger på ruten mellem Kapellskär og Paldiski i Estland for at imødekomme efterspørgslen.
Stockholm Hamnar er samlet Sveriges tredie største godshavn. Havnen i Kapellskär håndterer omkring 50 procent af Stockholm Hamnar's færgegods til og fra Finland og Estland. Det bliver til 3,5 millioner længdemeter årligt.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Færger på Øresund sejlede med flere passagere og biler
- Færger på Nordsøen havde mere fragt med i december
- Tørhavn har fået grønt lys til at anlægge nyt byggeri og servicecenter
- De administrative omkostninger er faldet
- Solceller på taget er bedre end en solcelle i hånden
- Åben kærre med alu-sider kom til Fyn
- Elektricitet mindsker klimaaftryk
- 794 ud af 34.856 er elektriske
- 17-årige bilister sigtet 1.000 gange på et halvt år
- Politikere har fundet penge til dyrere motorvej ved Kalundborg
- Mandag løfter en kranfører kuplen ned fra Rundetaarn
- Entreprenør tager maskinerne på ny fire-akslet maskintrailer
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


