Transportministeren forlænger flyvestop
Onsdag 3. februar 2021 kl: 10:03
Af: RedaktionenDet midlertidige stop for alle flyvninger fra De Forenede Arabiske Emirater, bliver forlænget frem til den dag, hvor kravet om test og isolation ved indrejse i Danmark træder i kraft
I løbet af de kommende dage forventes det, at der vil blive stillet krav til test og isolation ved indrejse til Danmark. Det vil skabe en ekstra stærk sikkerhedsbarriere mod introduktion af ny smitte fra udlandet. Ud fra et forsigtighedsprincip har transportminister Benny Engelbrecht (S) derfor valgt at forlænge forbuddet frem til udmøntningen af de nye regler om test og isolation ved rejse er plads - dog maksimalt en uge frem.
- Vi kan konstatere, at Dubai selv oplever en stigende smitte og nu lukker ned for en del af nattelivet. Derfor mener jeg ikke, at vi kan tage nogen chancer og åbne op for fly fra Dubai, før vi med den nye lov kan kræve en test og selvisolation, når man kommer til Danmark, Benny Engelbrecht.
Flyveforbuddet blev indført fra 22. januar og bliver nu som udgangspunkt forlænget til at udmøntningen af de nye regler om test og isolation ved indrejse er på plads. Forbuddet gælder alle fly fra De Forende Arabiske Emirater - også fly i transit.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- EU-Kommissionen taber sag mod Danmark om cabotagekørsel
- Regler om fartsbegrænsere i busser og lastbiler skal forenkles
- Trafikselskab lader børn lege, de styrer bussen
- Motorvejsforbindelse på tværs af Sjælland er en god forretning for samfundet
- DSB kan blive infrastrukturforvalter på S-banen
- - Så langt er vi nået på et halvt år
- Politiet får ny kommunikationskanal i 2026
- Fredag 10. oktober 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Buschauffør fik angiveligt et ildebefindende
- Beskæftigelsen er steget blandt seniorerne de seneste år
- Flere rejste med færgerne i Dannmark og færgerne til udlandet
- Toldstyrelsen fandt over 60 kg khat i efterladt togbagage
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |