Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Transportorganisation efterlyser længere gyldighed - også internationalt

Fredag 29. januar 2021 kl: 13:25
Af: Redaktionen

Færdselsstyrelsen forlængede onsdag i denne uge gyldigheden på en række kort og beviser, der under normale forhold ville skulle være fornyet. Forlængelsen gælder kort og beviser, hvor gyldigheden udløber i januar og februar. Gyldigheden forlænges til 1. marts. Transportorganisationen ITD mener, at forlængelsen burde have været længere. ITD opfordrer S-Regeringen til at arbejde for forlængelser på internationalt plan

Forlængelsen gælder kun for kørsel i Danmark. På EU-plan arbejdes der på at få forlænget gyldigheden med 7 måneder på en lang række dokumenter - eksempelvis kørekort og chaufføruddannelsesbeviser.


- Vi kvitterer selvfølgelig for, at man har forlænget fristerne på national plan, men vi opfordrer samtidig den danske regering til hurtigst muligt at få forlængelsen igennem også på EU-plan for at sikre vareforsyningen, siger Carina Christensen, der er administrerende direktør i ITD.


Skulle det ikke lykkes hurtigt at få en forlængelse på plads internationalt, bør transportministeren efter ITD's mening i god tid sørge for en yderligere national forlængelse af de pågældende beviser.
 

- Under den nuværende smittesituation er det ikke tilstrækkeligt, at beviserne kun forlænges til 1. marts. Det er simpelthen en for kort tidshorisont, siger Carina Christensen.
 

ITD opfordrer også til, at Danmark tiltræder de internationale aftaler om forlængelse af ADR-beviser, som blandt andet Tyskland har gjort. Endelig opfordrer ITD ligeledes Transportministeriet til at sørge for en yderligere forlængelse af legitimationskort til regulering af færdsel i forbindelse med særtransport, som ikke omfattes af de forventede EU-regler.


Interesserede kan læse mere om forlængelserne her:




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Anklagemyndigheden vil have konfiskeret godt 1,2 millioner kroner hos transportfirma
- Fire-akslet tip-trailer er bygget til transport af jord og sand
- Påvirket mand uden kørekort kørte ind i lastbil
- En indsats mod chaufførmangel skal inddrages i totalberedskabet
- Bestanden er vokset med 9,3 procent siden juli 2020
- Færre nye lastbiler fik nummerplader på i juli
- Pantning nåede ny rekord i juli
- Roskilde-firma har fået en ny tre-akslet citytrailer med tip
- 70-årig kvinde svingede ud foran lastbil
- Tysk transportkoncern kørte omsætning og resultat frem i andet kvartal
- En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress
- Fire-akslet gardintrailer med hæve- og skydetag er nedbygget

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst