Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Transportorganisation efterlyser længere gyldighed - også internationalt

Fredag 29. januar 2021 kl: 13:25
Af: Redaktionen

Færdselsstyrelsen forlængede onsdag i denne uge gyldigheden på en række kort og beviser, der under normale forhold ville skulle være fornyet. Forlængelsen gælder kort og beviser, hvor gyldigheden udløber i januar og februar. Gyldigheden forlænges til 1. marts. Transportorganisationen ITD mener, at forlængelsen burde have været længere. ITD opfordrer S-Regeringen til at arbejde for forlængelser på internationalt plan

Forlængelsen gælder kun for kørsel i Danmark. På EU-plan arbejdes der på at få forlænget gyldigheden med 7 måneder på en lang række dokumenter - eksempelvis kørekort og chaufføruddannelsesbeviser.


- Vi kvitterer selvfølgelig for, at man har forlænget fristerne på national plan, men vi opfordrer samtidig den danske regering til hurtigst muligt at få forlængelsen igennem også på EU-plan for at sikre vareforsyningen, siger Carina Christensen, der er administrerende direktør i ITD.


Skulle det ikke lykkes hurtigt at få en forlængelse på plads internationalt, bør transportministeren efter ITD's mening i god tid sørge for en yderligere national forlængelse af de pågældende beviser.
 

- Under den nuværende smittesituation er det ikke tilstrækkeligt, at beviserne kun forlænges til 1. marts. Det er simpelthen en for kort tidshorisont, siger Carina Christensen.
 

ITD opfordrer også til, at Danmark tiltræder de internationale aftaler om forlængelse af ADR-beviser, som blandt andet Tyskland har gjort. Endelig opfordrer ITD ligeledes Transportministeriet til at sørge for en yderligere forlængelse af legitimationskort til regulering af færdsel i forbindelse med særtransport, som ikke omfattes af de forventede EU-regler.


Interesserede kan læse mere om forlængelserne her:




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Militær mobilitet starter med civil mobilitet
- Hybridfærger skal erstatte færger fra 1984 og 1996
- Danske lastbiler får samlet mere gods på ladet
- Danske lastbiler transportarbejder mere
- 10 ud af 12 dæk skulle skiftes
- Maskintrailer med fire aksler har godt fire meter lange dobbelte ramper
- Styrket beredskab skal gøre transportsektoren mere robust
- Flere virksomheder i Danmark sender breve fra udlandet
- Danmarks første asfaltstrækning med netto nul CO2 bliver lagt ud ved Herning
- Tysk transportfirma bestiller 500 lastbiler med gasmotorer
- Fremtidens selvkørende transport tilhører dem, der sætter den på vejene
- Lastbilchauffør har fået 20 dagbøder

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst