Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Maskin-kærren er koblet på flis-virksomhed

Fredag 29. januar 2021 kl: 13:06
Af: Redaktionen

Maskin-kærren er koblet på flis-virksomhed

Jysk Træflis ApS har været en tur i Hedensted for at hente en ny to-akslet Kel-Berg maskin-kærre hos Lastas. Maskin-kærren har en presenningsopbygning forrest og et åbent lad med ramper i bagenden

Den to-akslede maskinkærre, der er lavere end mange andre af de kærrer, som Lastas leverer, er bygget op over et chassis med længdevanger opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger.


Kærrens 5.200 mm lange lad har stålbund. I forenden er der monteret støtteben med flad fod i forende, der er mekanisk betjent med to hastigheder. I bagenden er der el-hydrauliske og sideforskydelige ramper. I kærrens kantskinner er der monteret seks surringsringe i hver side.


Kærren, der har en 1.750 mm lang trækstang, er leveret med to ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser.


Den nye kærre er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.





Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Høje brændstofpriser får bilister til at sætte farten ned
- Kulde og høje priser på benzin og diesel fik flere til at vælge vandvejen
- Flyttefirma på Djursland fik en kort levetid
- Elektriske lastbiler fra Sverige rækker op til 700 kilometer
- Batteri-elektriske lastbiler kan dække flere transportopgaver
- Vognmand i Støvring sætter tre lastbiler i to-holdsskift for at være mere brændstof-effektiv
- El-lastbiler og el-busser kan lade i Aarup på Fyn
- Færgefragten hos rederikoncern steg i marts
- Energiselskab åbner nyt anlæg med diesel og AdBlue til tunge køretøjer i Næstved
- Langeskov-vognmand tager tre nye med gående gulv i brug
- Færge til ø i Lillebælt har sejlet i 50 år
- Større ro/pax-færge skal øge kapaciteten over Østersøen

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst