Maskin-kærren er koblet på flis-virksomhed
Fredag 29. januar 2021 kl: 13:06
Af: Redaktionen
Jysk Træflis ApS har været en tur i Hedensted for at hente en ny to-akslet Kel-Berg maskin-kærre hos Lastas. Maskin-kærren har en presenningsopbygning forrest og et åbent lad med ramper i bagenden
Den to-akslede maskinkærre, der er lavere end mange andre af de kærrer, som Lastas leverer, er bygget op over et chassis med længdevanger opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger.
Kærrens 5.200 mm lange lad har stålbund. I forenden er der monteret støtteben med flad fod i forende, der er mekanisk betjent med to hastigheder. I bagenden er der el-hydrauliske og sideforskydelige ramper. I kærrens kantskinner er der monteret seks surringsringe i hver side.
Kærren, der har en 1.750 mm lang trækstang, er leveret med to ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser.
Den nye kærre er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.

.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Sværlasttrailer får udgangspunkt i det sydvestligste Sønderjylland
- Ringvej ved Viborg bliver spærret i 14 dage
- Pulje til grøn omstilling af tung vejtransport 2026 har fået flere penge
- Branchen er præget af usikkerhed over forholdene på el-markedet.
- To-akslel city-trailer får base I Toftlund
- Antallet af nyregistreringer faldt med 9,3 procent
- Flere varebiler er elektriske
- Elektriske lastbiler arbejder mindre
- Danske lastbiler arbejdede mindre
- Bestanden er steget med 366
- Der er en forskel på 57 mellem nummer et og nummer to
- Batteri-elektriske lastbiler er nået 7 procent
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




