Rederikoncern udvider aktiviteter på land
Tirsdag 26. januar 2021 kl: 12:00
Af: RedaktionenDanske DFDS har indgået en aftale om at lease en ny lagerbygning på 34.560 kvadratmeter i Borås omkring, der er ligger omkring 65 kilometer øst for Göteborg. Borås er et logistikknudepunkt for Skandinavien
Den nye lagerbygning udvider DFDS’ kontraktlogistikforretning, som i dag er koncentreret i Gøteborg. Den ekstra kapacitet gør det muligt at skabe vækst for eksisterende industrikunder samt tiltrække nye kunder.
Lagerbygningen udvikles og opføres af udviklingsselskabet, CH Square, som DFDS leaser lagerbygningen af på en 10-årig aftale med mulighed for at forlænge aftalen efter leasingperioden. Byggeriet forventes at gå i gang i begyndelsen af februar i år, og lagerbygningen forventes at åbne ved årets udgang.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Ny dieselmotor øger brændstofeffektivitet med op til fire procent
- Tre-akslet kærre er leveret med bagtip
- Netløsning kan løfte elektrificering et skridt frem
- Lastbilproducent vil investere 70 millioner euro i fransk fabrik
- Når man ikke kan køre under...
- Kronprinsen var med de sidste motorkøretøjer over den gamle bro over Storstrømmen
- Transportvirksomhed tog tre to-akslede trailere med gardiner
- Balance mellem mænd og kvinder skaber basis for et godt arbejdsklima
- Landtransport med fokus på vand har fået fire nye gardintrailere
- Speditører ser gode takter i regeringsgrundlag, men kan ikke finde transport og logistik mangler
- Speditionsvirksomhed er blandt Danmarks bedst ledede virksomheder
- Godstransporten skal højere op på den politiske dagsorden
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





