Dansk-baseret transportkoncern køber selskab i Sverige
Onsdag 20. januar 2021 kl: 13:49
Af: RedaktionenNTG Nordic Transport Group A/S har købt aktierne i Cargorange Sweden AB, der blev etableret i 2003 og har base i Helsingborg. Cargorange Sweden AB har specialiseret sig i transporter til først og fremmest Tyskland og Holland, Belgien og Luxemborg som ti Storbritannien
NTG oplyser i forbindelse med opkøbet, at Cargorange Sweden AB i 2020 ventes at nå en omsætning på 180 millioner svenske kroner og en resultat før stat på 7 millioner svenske kroner. Cargorange Sweden AB beskæftiger 18 medarbejdere. Den hidtidige ledelse vil fratræde efter at have bistået NTG med at integrere virksomheden.
Cargorange Sweden AB vil efter integrationen i NTG-gruppen fortsætte som et selvstændigt datterselskab i NTG.
Overtagelsen skal godkendes af de relevante konkurrencemyndigheder.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Det tog 14 timer at få tunnelelement på plads
- Ny takografteknologi skaber overblik
- Politiet konstaterede 39 køre- og hviletidsovertrædelser på Bornholm
- Elektrisk lastbil til dansk affaldsselskab blev vist frem i München
- Tip-trailer med automatisk rullepresenning kan rumme 61,5 kubikmeter i kassen
- Transportkoncern får godkendt sine klimamål
- Lastbilfabrik i Eindhoven producerer store elektriske trækkere
- Hollandsk lastbilproducent får ny topchef
- Geopolitisk krise kræver grøn brint til industrien og grønne brændstoffer til skibe, fly og forsvar
- Fire-akslet maskintrailer med udtræk får hjemsted på Vestsjælland
- Tættere samarbejde skal afbøde trafikale udfordringer ved vejarbejdet på Motorvej E45
- Første del af tunnel mellem Danmark og Tyskland er på vej mod havbunden
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


