I Herning Kommune kan pensionister køre med bus for en krone om dagen
Torsdag 14. januar 2021 kl: 21:14
Af: RedaktionenEt nyt pensionistkort gør bustransport i Herning Kommune noget billigere. Med det nye buskort, der koster 365 kroner og gælder et år, kan pensionister og førtidspensionister rejse frit med bus i Herning Kommune døgnet rundt
Hvis man er i målgruppen, og køber over 16 enkeltzonebilletter om året, kan det betale sig at investere i det nye pensionistkort.
Pensionistkortet er ikke gratis at indføre. Derfor har sagen også været diskuteret politisk, og det endte med, at pensionistkortet blev beskrevet i det seneste budgetforlig i Herning Kommune, som 28 af byrådets 31 medlemmer står bag.
Herning Kommune har dermed forpligtet sig til at dække den tabte indtjening, der kommer ved at tilbyde pensionistkortet til en krone om dagen.
Det betyder, at Midttrafik hvert år modtager cirka 900.000 kroner i kompensation. Penge, der ifølge formanden for Teknik- og Miljøudvalget i Herning Kommune, Joan Hansen, er givet godt ud.
- Vores pensionister og førtidspensionister bruger ofte bussen, og mange vil derfor få glæde af ordningen. Nogle er måske endda afhængelige af at kunne tage bussen, og derfor synes vi, det giver mening at prioritere denne gruppe borgere, siger hun og fortsætter:
- Pensionistkortet har desuden været et stort ønske fra Ældrerådets side, så derfor er jeg rigtig glad for at det nu bliver et tilbud i Herning Kommune.
Kortet giver fri bustransport indenfor kommunegrænserne. Hvis man skal rejse ud af kommunen, skal man blot betale for de zoner, der ligger udenfor Herning Kommune.
Kortet skal bestilles via Midttrafiks webshop på trafikselskabets webside.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Forsøg med ny flexbus-rute skal give bedre kollektiv trafik i landområder
- Flere el-busser kommer ud at køre på Sjælland
- Flypassagerers rettigheder er i fare for forringelse
- De første batteritog må køre på danske skinner
- Nye anbefalinger bør følges op med massive investeringer i den kollektive trafik og mobilitetsløsninger
- Uddannelsesorganisation åbner for chaufføruddannelse til bus i Rødekro
- 50-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler
- Næste uge gennemfører Motorstyrelsen en større kontrol på Fyn
- Samarbejde kommer på sporet med direkte tog til Berlin og Prag
- Det kan der være noget i, sagde manden......
- Dansk og spansk selskab tilbyder en elektrisk pakke med lastbiler og opladning på abonnement
- Metroselskab sender drift og vedligeholdelse af fire metro-linier i udbud
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |