Omdeling af post frem til udgangen af august er sikret
Mandag 21. december 2020 kl: 20:48
Af: RedaktionenAftalen med Post Danmark om postbefordringen i Danmark er midlertidigt forlænget. Det oplyser Transportministeriet på baggrund af, at Folketingets Finansudvalg17. december tiltrådte et aktstykke vedrørende kompensation til Post Danmark for nettoomkostningerne for at tage vare på befordringspligten i perioden fra 1. januar til og med 31. august næste år
Efterfølgende er der indgået aftale med Post Danmark om befordringspligten for den pågældende periode på uændrede vilkår.
- Vi sender færre og færre fysiske breve til hinanden, og det gør det til en økonomisk udfordring at løfte befordringspligten. Jeg havde gerne set, at det var lykkedes at komme i mål med en varig løsning på, hvordan vi kan holde fast i, at borgere og virksomheder kan sende og modtage post uanset, hvor i landet, man bor. Jeg må dog erkende, at der umiddelbart ikke var opbakning til den model regeringen havde lagt frem, siger transportminister Benny Engelbrecht (S) og fortsætter:
- Med det godkendte aktstykke og med den indgåede aftale med Post Danmark er der skabt ro til, at der i det nye år kan optages drøftelser på ny om en mere varig aftale om rammerne for befordringspligten.
Det omtalte aktstykkets indhold er fortroligt, oplyser Transportministeriet.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Politiet fandt frem til palletyve
- Transportfond donerer omkring 2,3 millioner kroner til transportprojekter
- Pas på hovedet, når du fejrer huen
- Udvidet motorvej E45 mellem Vejle og Skanderborg åbner inden for en måned
- Narkopåvirket mand kørte ind i lastbil
- Vognmand hentede sin nye tre-akslede gardintrailer lige i nærheden
- Elektrisk varebil kommer i en mere kompakt udgave
- Brug en aktivitetserklæring til tilbageregistrering af takografdata
- Olie udgør over halvdelen af energiforbruget i 17 brancher
- Færgerederi vil behandle egne og andre speditørers kunder ens
- Norsk speditionsvirksomhed får danske ejere
- Pakkebud var også pakketyv
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



