Vognmand har trukket trailer ud i Hampen
Tirsdag 8. december 2020 kl: 13:19
Af: Redaktionen
Vognmandsvirksomheden Leo Vistesen, der har hjemme i Hampen i Midtjylland, har hentet en ny tre-akslet Kel-Berg gardintrailer hos Lastas i Hedensted. Den nye gardindtrailer skal køre med nye paller fra Ribe og ud til Fyn og Jylland - samt en tur en gang om ugen til Tyskland
Den nye trailer er bygget op over et letvægts-chassis med længdevanger opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger, som giver meget stabilt chassis, og med cyklistværn i begge sider. På chassiset er der også monteret en lukket og galvaniseret pallekasse i hver side.
Gardin-opbygning har et 400 mm manuelt hævetag monteret med et afisnings-system. I hver side er der tre forskydelige sidestolper med bræddeholdere og samlet 24 brædder. I bagenden er der to sandwich stålbagdøre med plywood og to indbyggede stanglukker pr. dør.
Bunden er udført i 28 mm hårdttræsplanker, der er TÜV-godkend til 9.000 kg. Bunden er forsynet med tre gange seks 80 x 50 mm sokler, der flugter på tværs. Derudover er traileren forsynet med hulkantskinner inklusiv surringsringe i kantrammen.
Traileren er leveret med tre ni-tons luftaffjedrede aksler med skivebremser. Første og tredje aksel har lift-funktion. Derudover er tredje aksel selvstyrende. Traileren er XL-godkendt og har en tilladt totalvægt på 42.000 kg.
Den nye gardintrailer er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vestjysk kommune har skærpet kravene til affaldsindsamler
- Snevejret gjorde det svært for busserne
- Vognmandsvirksomhed i Herning sparer tid og reducerer arbejdsbyrden med flådestyringssystem
- Vognmandsvirksomhed i Herning sparer tid og reducerer arbejdsbyrden med flådestyringssystem
- Vognmandsvirksomhed i Herning sparer tid og reducerer arbejdsbyrden med flådestyringssystem
- Januar kom ud med 95 nye elektriske lastbiler
- Lille antal blev fordoblet plus lidt mere
- Maskintrailer skal køre for asfalt-virksomhed
- Bestanden er vokset godt 6,5 procent siden 2020
- Tysk containertransportør sætter 33 elektriske lastbiler i drift
- To tyske mærker kørte frem
- Lastbilimportør styrker støttestyrkerne
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




