Krusaa-vognmand kører ud med ny tre-akslet kærre
Onsdag 2. december 2020 kl: 10:38
Af: Redaktionen
Vognmand Kenneth Jacobsen, der har hjemsted i Krusaa, har fået leveret en ny tre-akslet Nopa kærre af opbyggervirksomheden Sawo
Den nye treakslede kærre er en Nopa KTS240, som Sawo's afdeling i Viborg har stået for at gøre klar til vognmanden.
Kærren, der har tre-vejs tip, har en udvendig længde på 5.400 mm. Den har luftaffjedrede aksler tomlebremser og lift aksel på første og tredje aksel. Den er leveret med svenskerbagsmæk, der lukkes op til højre side og automatbagsmæk samt fjederopluk.
Vognmand Kenneth Jacobsen beskæftiger sig med kørsel inden for bygge og anlæg - transport af støbe- og vejmaterialer samt diverse specialopgaver med kran og læssegrab. Desuden udlejer virksomheden containere og står også for tømningen.

.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tre transportministre besøgte Femern Bælt-tunnelens byggepladser
- Færger med el-motorer vil sejle over halvdelen af afgangene
- Tre-akslet kærre er bygget til maskintransport
- Containertransportør får ny administrerende direktør i Danmark
- Udbyder af tankkort lancerer ladekort til el-lastbiler
- Skatte- og vækstministeren vil afskrive 6,3 millioner mindre gældsposter
- Politiet fandt frem til palletyve
- Transportfond donerer omkring 2,3 millioner kroner til transportprojekter
- Pas på hovedet, når du fejrer huen
- Udvidet motorvej E45 mellem Vejle og Skanderborg åbner inden for en måned
- Narkopåvirket mand kørte ind i lastbil
- Vognmand hentede sin nye tre-akslede gardintrailer lige i nærheden
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




