Minigraverservice har fået ny lastbil med wirehejs
Fredag 13. november 2020 kl: 15:58
Af: Redaktionen
Virksomheden Tommys Minigraverservice, der hører hjemme i Kjelstrup lidt nordøst for Thisted og ledes af Tommy Ulrich, har fået en ny lastbil opbygget med wirehejs
Det er opbyggervirksomheden Sawo's afdeling i Thisted, der har opbygget virksomhedens nye lastbil - en fire-akslet Scania R 540 med træk på de to bagaksler - med et Sawo-wirehejs af typen CLF432S-3W.
Hejset har en optrækskapacitet på 28 ton. Sawo's folk i Thisted har lavet alu-afdækning på overramme og forenden af chassiset og monteret et VBG 795V-træk bagerst, så den nye lastbil også kan køre med påhængsvogn.
Derudover er der monteret kost og skovlbeslag plus en værktøjskasse med skuffer.
Tommy Ulrich har derudover valgt at få installeret et Groeneveld centralsmøreanlæg på af type TriPlus for nemmere vedligehold og længere levetid.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Ole Opfinder fra Brande har været på spil igen
- Antallet af nyregistreringer er steget med godt 12 procent
- Herlev-vognmand hægtede en kærre på krogen i Hedensted
- Chauffør kørte uden arbejdstilladelse
- Dækproducent er køreklar med nye dæk til næste sæson
- Bestanden er vokset med knap 2,4 procent
- Lastvognssælger er udlært mekaniker
- Stort handelsfirma skifter transportør
- Lastbilchauffør skulle have ventet 13 minutter
- De mest brændstoføkonomiske nogensinde
- - Vi har et solidt samarbejde med Dansk Erhverv
- Vognmænd drøftede fremtiden
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


