Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
AVIS:

Pakkeafgift skal bidrage til omdeling af breve

Onsdag 11. november 2020 kl: 09:55
Af: Redaktionen

Med ny pakkeafgift vil S-Regeringen give endnu en håndsrækning til PostNord. Pakkeafgiften skal hjælpe den underskudsramte brevomdeling i Danmark, som PostNord i dag varetager. Det skriver Berlingske, der har set et fortroligt oplæg en ny politisk aftale om brevomdelingen i Danmark

PostNord, der har opgaven med at omdele breve i Danmark, har gennem en årrække haft underskud på opgaven på grund af faldende brevmængder og store forpligtelser over for de tjenestemandsansatte postbude og andre medarbejdere på brevområdet, som PostNord ikke kan fyre uden at skulle betale dem ganske store beløb.


Planen om en pakkeafgift bliver ifølge Berlingske mødt med skepsis fra både et politisk flertal og dansk erhvervsliv. 


Ifølge oplægget til en postaftale vil man lægge en afgift på alle pakkeforsendelser i 2021 for at skaffe penge til brevomdelingen.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Mindre elektrisk varebil har fået større batteri-kapacitet
- Overenskomster kan findes hos vognmandsorganisation
- Vejle-virksomhed har fået ny direktør
- 15 meter lang trailer kan rumme godt 100 kubikmeter
- Ny viden kan bidrage til bedre dyrevelfærd
- To lastbilchauffører var påvirkede af narko
- Varebiler bliver stjålet 10 gange oftere end personbiler
- Politiet i Rostock efterlyser sættevogn med slik for 1.868.132 kroner
- Antallet af nyregistrerede el-lastbiler er fordoblet
- Transportminister Thomas Danielsen sminkede vejafgift med forkerte oplysninger
- To trækkere er opbygget til forskellige opgaver - og leveret til den samme
- Den svenske regering åbner for udenlandske transportører

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst