Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
AVIS:

Pakkeafgift skal bidrage til omdeling af breve

Onsdag 11. november 2020 kl: 09:55
Af: Redaktionen

Med ny pakkeafgift vil S-Regeringen give endnu en håndsrækning til PostNord. Pakkeafgiften skal hjælpe den underskudsramte brevomdeling i Danmark, som PostNord i dag varetager. Det skriver Berlingske, der har set et fortroligt oplæg en ny politisk aftale om brevomdelingen i Danmark

PostNord, der har opgaven med at omdele breve i Danmark, har gennem en årrække haft underskud på opgaven på grund af faldende brevmængder og store forpligtelser over for de tjenestemandsansatte postbude og andre medarbejdere på brevområdet, som PostNord ikke kan fyre uden at skulle betale dem ganske store beløb.


Planen om en pakkeafgift bliver ifølge Berlingske mødt med skepsis fra både et politisk flertal og dansk erhvervsliv. 


Ifølge oplægget til en postaftale vil man lægge en afgift på alle pakkeforsendelser i 2021 for at skaffe penge til brevomdelingen.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Tre-akslet påhængsvogn er blevet overført til Himmerland
- Værft på Tasmanien skal bygge en elektriske hurtigfærge mere
- EU's transportministre åbner et vindue for nordiske transporter i fremtiden
- Uddannelsesinstitution fortæller om en vej fra drengedrøm til selvstændig vognmand
- Distributør af blade er blevet indklaget Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
- Tilskudsmodtagere og projekter kan ses på en liste
- Tre kørte for hurtig ved vejarbejde - og mistede kørekortene
- 51-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler, hvor en ung mand mistede livet
- Europæisk megawatt-ladenetværk får støtte fra EU
- Ny bekendtgørelse åbner for 4,2 meter høje køretøjer - og øget totalvægt
- Ejendomsinvestor vil anlægge logistik- og intermodalt hub i Ringsted
- Vej-entreprenør skærer ned på CO2-udledningen

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst