32-årig mand blev anholdt for at slå en økse ned i en taxi
Torsdag 29. oktober 2020 kl: 13:56
Af: RedaktionenEn taxichauffør var onsdag eftermiddag omkring klokken et ude for en voldsom oplevelse, da han holdt ind på Aldersrovej i Aarhus N. En bilist, der havde kørt foran ham, gik ud af sin bil og kom gående med en økse hen mod taxien. Han slog øksen hårdt ned i forruden på taxien, mens han råbte ”du kørte efter mig” og nogle andre uforståelige ord. Herefter kørte manden med øksen fra stedet
Ud fra beskrivelsen af manden og køretøjet fandt en patrulje kort efter frem til en 32-årig mand, som erkendte, at det var ham, der havde svunget øksen. Han forklarede, at han havde et udestående med en fra taxiselskabet, og at han troede, at chaufføren var sendt ud for at forfølge og udspionere ham.
Den 32-årige blev anholdt og sigtet for trusler på livet, hærværk og for overtrædelse af våbenloven.
Taxichaufføren kom ikke til skade under episoden, oplyser politiet.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Punktligheden lå tydeligt under målet hos DSB
- DSB kørte 149 millioner kroner hjem i årets første halvdel
- Trafikselskab og hotel samarbejder om transporten
- Messe i Berlin sætter fokus på tog og busser
- Rejserne over Øresund fortsatte med at stige
- Flex-vognmand har fået sin driftskapital beslaglagt og indstiller driften
- Førerløse køretøjer, tog som udvikler og planlægning er blandt emnerne
- Kommuner skal gøre det lettere at komme på arbejde
- Ukendt bilist kørte ind i letbanetog - og stak af
- Banemand skifter post
- Østjysk lufthavn oplevede passagervækst på 24,4 procent
- I Aalborg lufthavn blev august mere afdæmpet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)




