Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

32-årig mand blev anholdt for at slå en økse ned i en taxi

Torsdag 29. oktober 2020 kl: 13:56
Af: Redaktionen

En taxichauffør var onsdag eftermiddag omkring klokken et ude for en voldsom oplevelse, da han holdt ind på Aldersrovej i Aarhus N. En bilist, der havde kørt foran ham, gik ud af sin bil og kom gående med en økse hen mod taxien. Han slog øksen hårdt ned i forruden på taxien, mens han råbte ”du kørte efter mig” og nogle andre uforståelige ord. Herefter kørte manden med øksen fra stedet

Ud fra beskrivelsen af manden og køretøjet fandt en patrulje kort efter frem til en 32-årig mand, som erkendte, at det var ham, der havde svunget øksen. Han forklarede, at han havde et udestående med en fra taxiselskabet, og at han troede, at chaufføren var sendt ud for at forfølge og udspionere ham. 


Den 32-årige blev anholdt og sigtet for trusler på livet, hærværk og for overtrædelse af våbenloven. 


Taxichaufføren kom ikke til skade under episoden, oplyser politiet.








Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Magasinet Bus 6 - 2026 er udkommet
- Danmarks første letbane har søgt om ny typegodkendelse
- Udspil skal styrke beskyttelsen af kritisk infrastruktur
- Togdrift bliver ført videre i særskilt selskab hos anden operatør
- Politiet tjekkede studentervogne
- Togoperatør mangler penge - anden togoperatør tager over
- Målrettet indsats skal få flere unge til at køre sammen
- Færgerederi har taget urimeligt høje priser på overfart mellem Rødby og Puttgarden
- Tre transportministre besøgte Femern Bælt-tunnelens byggepladser
- Færger med el-motorer vil sejle over halvdelen af afgangene
- Skatte- og vækstministeren vil afskrive 6,3 millioner mindre gældsposter
- Pas på hovedet, når du fejrer huen

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst