Container-transportør tager to med brænstofbesparelser
Mandag 21. september 2020 kl: 11:53
Af: Redaktionen
Chaufførerne Stefan og Karsten foran de to nye biler, som de fremover skal betjene - og betjene kunderne med.
Transportvirksomheden Dania Connect, som med udgangspunkt i Aarhus, beskæftiger sog med transport af skibscontainere, har taget to nye Volvo FH 500-trækkere i brug. De to trækkere er leveret af Volvo Truck Center Aarhus med turbo compound-motorer med 500 hk og optimeret til brændstoføkonomisk kørsel med Volvo Trucks’ I-Save-pakke til fjerntransport
Bilerne er leveret med Globetrotter-førerhus og ellers udstyret med motorbremse, VEB+, I-Shift gearkasse og har fjerntransport-brændstofpakke samt komfort førerhuspakke. Herudover er bilerne udstyret med I-See (Optimering af brændstofforbrug via GPS oplysninger), ACC med adaptiv fartpilot og advarsel mod kollision (FCW) samt automatisk nødopbremsning.
Dania Connect har tegnet to-årige My Truck abonnementer samt Sølv-servicekontrakter på de to biler. Sølv-kontrakterne fra Volvo Trucks omfatte udover forebyggende vedligeholdelse og en serviceplan også omkostningsstyring.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tip-kærre til asfalt er sendt til Sydvestjylland
- Politisk flertal bakker om om udbygget vejnet til vindmølletransporter
- Shippingfirma er hovedaktionær i nyt terminalselskab i Fredericia
- Tunnelprojekt får ny projektdirektør
- Truckcenter i Aalborg har fået ny værkstedschef
- Trailer med gående gulv skal køre hos vognmand i Vestjylland
- Hillerød har fået et offentligt tilgængeligt ladeanlæg for tunge køretøjer
- Veje i Jylland skal opdateres til vindmølletransporter
- Vognmand ved Roskilde valgte Volvo
- Grænseoverskridende pakketransport er blevet elektrisk
- Nyregistreringerne er gået frem med 12,5 procent
- Staten eksproprierer Halsskov Færgehavn
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




