GPS-løsning kan forebygge overtrædelser af nye miljøzone-regler
Tirsdag 8. september 2020 kl: 11:06

Onsdag 26. august trådte nye regler i kraft for færdsel i de såkaldte miljøzoner. En GPS-løsning kan hjælpe med at undgå dyre bøder efter den 1. oktober
Der er indført miljøzoner i København, Frederiksberg, Aalborg, Odense og Aarhus, og reglerne omfatter ældre og tunge dieselkøretøjer og varevogne.
I den forbindelse gør it-virksomheden Fleet Complete, at med et flådestyringssystem kan det være muligt at importere miljøzonerne som et ekstra kortlag og efterfølgende få en notifikation, hvis en bil kører ind i en ”forbudt” zone.
Det er også muligt hurtigt at se, om en kundeadresse ligger i en af zonerne, og hvis den gør med et enkelt klik finde den nærmeste medarbejder, som har en bil, der er godkendt til kørsel i zonen. Ud over at Fleet Completes flådesystemer kan fortælle, hvor ens biler befinder sig, kan systemerne også gruppere bilerne i godkendte og ikke-godkendte køretøjer.
I systemerne kan man:
- Se miljøzonerne direkte på flådestyringskortet
- Se om en kundeadresse ligger i eller udenfor en miljøzone
- Hurtigt find nærmeste medarbejder i en godkendt bil
- Få notifikation ved overtrædelser af kørsel i miljøzoner
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Brugte bilbatterier kan bruges i lang tid
- Vognmand i Bording har fået ny tre-akslet lastbil med stjerne
- Fredag åbner energiselskab fire nye ladepladser for elektriske lastbiler
- Transportvirksomhed lægger sag an mod TV-station
- Fejl i teknikken viser bødesystemets kompleksitet
- Tysk lastbilproducent har valgt dansk virksomhed som ladeplatform
- Ni uberettigede vejafgiftsbøder er blevet annulleret
- Transportfond støtter 26 projekter
- Vejforening får midlertidig sekretariatschef
- Lov åbner for motorvejsanlæg i Midtjylland
- Hollandsk distributionsbil er blevet hædret i Irland
- Vognmand i Nordsjælland har fået ny tre-akslet forvogn med wirehejs
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




