Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Toldstyrelsen gør stort fund af ulovlige piller

Tirsdag 25. august 2020 kl: 10:48
Af: Redaktionen

Toldstyrelsen gør stort fund af ulovlige piller

I starten af august fandt toldere 6.580 ulovlige tramadol-piller i to pakker, der var sendt fra Storbritannien. Sagen er ifølge Toldstyrelsen en del af en stigende tendens, hvor ulovlige piller bliver forsøgt smuglet ind i landet

Toldstyrelsen gør stort fund af ulovlige piller
Pakkerne med tramadol, der er et morfinlignende stof med svagere smertestillende virkning end morfin, blev fundet ved Toldstyrelsens løbende kontrol af pakker og post, der kommer til Danmark


- Køber man ulovlig medicin, har det ikke kun en økonomisk konsekvens i forhold til told, moms og afgifter, men medicinen kan også udgøre en decideret sundhedsrisiko, siger kontroldirektør i Toldstyrelsen, Preben Buchholtz.


Ifølge Preben Buchholtz er tilbageholdelsen af pillerne en del af en stigende tendens med ulovlig indførsel af lægemidlet. I 2019 havde Toldstyrelsen 68 sager med tramadol-piller, hvilket var mere end en tredobling i forhold til 2018, hvor der var 16 sager.


I Danmark er privat import af tramadol en overtrædelse af lægemiddellovgivningen. Når Toldstyrelsen tilbageholder ulovligt importeret medicin som tramadol, bliver sagerne som udgangspunkt overdraget til Lægemiddelstyrelsen.


Preben Buchholtz forklarer, at det for de udenlandske smuglere handler om profit, og at de ikke skeler til, hvorvidt medicinen virker eller i værste fald er decideret farlig for helbredet.  


- Følg i stedet sundhedsmyndighedernes råd om at købe medicin hos en godkendt forhandler, opfordrer Preben Buchholtz. 


Om Toldstyrelsen
Toldstyrelsen har cirka 800 medarbejdere til at sikre smidig handel og effektiv toldkontrol og kontrollerer de ydre grænser med kontrolenheder i hele landet, hvoraf Københavns Lufthavn og grænseovergangen i Padborg er de største.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Rumænsk chauffør kan se frem til bøde på 30.000 kroner
- Transportvirksomhed i Kolding med over 100 medarbejdere er gået konkurs
- Antallet af nyregistrerede varebiler er faldet
- Antallet af nyregistrerede lastbiler steg markant i juni
- Grønberg-virksomhed med fokus på træ har fået to nye fire-akslede forvogne
- Landbrugsvirksomhed kan transportere afgrøder i ny fire-akslet tip-trailer
- 50-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler
- Hundefører så tung lastbil på vejen
- Transportcenter får besøg af 63 EU-transportattacheer
- Næste uge gennemfører Motorstyrelsen en større kontrol på Fyn
- Lastbil- og bus leverandør udnævner to nye direktører
- Politiet tjekkede dyretransporter på Bornholm

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst