Tre-akslet blev pensioneret efter 22 år - og afløst af en fire-akslet
Tirsdag 21. juli 2020 kl: 19:59
Af: Redaktionen
Efter knap 22-år hos Stenberg Transport A/S i Kongens Lyngby i den nordlige del af Hovedstadsområdet kunne den tre-akslede Scania - Bogie 4 - køre på pension med sikker hed for, at opgaven fremover ville blive udført med mindst samme styrke, for afløseren var en fire-akslet Scania P 450 med tripple-bogie
Den nye fire-akslede lastbil er en Scania P 450 8x2/*6, som har fået kaldenavnet Triple Trouble efter dens triple bogie.
Bilen er leveret med en 13-liters seks-cylindret Euro-6 rækkemotor med ren SCR-teknologi og et maksimalt drejningsmoment på 2.350 Nm, en gearkassen med Opticruise-gearskiftefunktion og fartpilot med Active Prediction.
Førerhuset har et ekstra vindue i højre side af førerhuset og i bagvæggen for optimalt udsyn, når der ophales containere, LED lyspakke, syv-tommer Infotainment, Premium-førersæde med varme og ventilation, passagerklapsæde med ekstra opbevaring, elektrisk justerbare og opvarmelige spejle, tonede og laminerede sideruder i dørene, køleskab, opbevaringsramme på bagvæg, AEB, LDW, ACC og AICC. Bilen er derudover udstyret med en Scania C300 communicator-boks, der sørger for, at bilen selv meddeler, hvornår det er tid til service og selv tømmer og uploader chaufførdata fra førerkortet og bilen til Scanias Fleet Management-portal.
Bilen er opbygget hos Sawo og klargjort hos Scania i Ishøj med montering af LED-arbejdslygter i trin og på spoiler, blitzblink på taget og i frontgitteret, lysskilt i fronten, stige bag på førerhuset, tilslutning af hejs og kontakt til lilla lys under bilen samt cyklist- og bakkamera.
Stenberg Transport A/S har tilvalgt en Scania Service- og Reparationsaftale baseret på Scania’s skræddersyet service-koncept. Med en skræddersyet service-aftale får vognmanden udført serviceeftersyn på den nye lastbil efter behov og ikke efter antal kørte kilometer. Bilen er finansieret gennem Scania’s finansieringsselskab, Scania Finans.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tungvognspolitiet kontrollerede affaldstransporter i færgehavn
- Norsk entreprenør har fået elektrisk lastbil med tip
- Motorvej ved Kolding får et ekstra spor
- Aarhus Havn inviterer på rundtur via nettet
- 540 heste skal trække fire-akslet anhænger
- Fælder træer og kører dem ud med ny tre-akslet forvogn med kran
- Norsk færgerederi med forbindelse til Danmark får ny ejerstruktur
- Vognmand på Nordfyn tog en overføringsanhænger med hjem
- Nordisk lastbilimportør har fået flere reservedele på hylderne
- Den nye bro over Storstrømmen får dronningenavn
- Trækker er den tredie med løve-motor
- Vognmand i Værløse valgte påhængsvogn i Hedensted
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




