Renault Trucks T og T high kører ind i 2020 med øget komfort og mindre forbrug
Fredag 13. december 2019 kl: 12:54
Af: RedaktionenRenault Trucks lancerer 2020 versionen af langdistanceserien med modellerne T og T High, der er blevet endnu mere brændstofeffektive og med øget kørselskomfort
![]() |
T-seriens lasbiler har karbonfarvet instrumentbord, aluminiumsgreb og metaldørtærskel. 2020 versionen har desuden nye opbevaringsrum med et volumen på 221 liter, som fås som ekstraudstyr.
Udvendigt kan kølergrill og sidespejle stadig tilpasses i blank sort eller orange, som fås som ekstraudstyr i Renault Trucks T og T High.
2020 modeller.
Roadpad+ er ekstraudstyr på T og T High. Den fungerer som en on-board assistent, der gør det muligt for chaufføren at lytte til musik, bruge håndfrie telefoner og manøvrere sikkert takket være bak- og sidekameraer. Med Roadpad+ får chaufføren en lastvognsspecifik navigation fra et satnav-system.
Renault Trucks’ langdistance-serie er udstyret med DTI 11 og DTI 13 Euro 6 Step D-motorer. De er både brændstofeffektive og miljøvenlige og giver en reduktion på tre procent i brændstofforbrug og CO2-emission sammenlignet med den foregående generation.
Renault Trucks T og T High 2020-versioner kommer med en ny højeffektiv aksel og lettere skivebremser, hvilket yderligere reducerer brændstofforbruget.
Renault Trucks T og T High-motorer er kompatible med XTL syntetisk brændstof og biodiesel
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tysk transportkoncern kørte omsætning og resultat frem i andet kvartal
- En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress
- Fire-akslet gardintrailer med hæve- og skydetag er nedbygget
- Esbjerg-vognmand fik 10 på en varm sommerdag
- Lastbilimportør og -forhandler har fået ny direktør
- Affalds- og energiselskab på Sjælland får ny genbrugschef
- Luftfragten via sydjysk lufthavn kørte og fløj frem i juli
- Islandsk rederi-koncern har taget nyt kølehus i Aarhus i brug
- Vognmand har trukket maskintrailer med dobbelt udtræk til Fredericia
- Asfaltarbejde spærrer flere til- og frakørsler på Motorvej E45 ved Aarhus
- Det tredie af 89 elementer er sejlet på plads
- Lagerudlejning i Horsens er årets største
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





