Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Aalborg-vognmand sikrer sig bedre brændstoføkonomi

Tirsdag 15. oktober 2019 kl: 09:29
Af: Redaktionen

Volvo Trucks Center Aalborg har leveret den første Volvo FH 460 med den nye turbocompound-motor fra Volvo Trucks til vognmand Allan Colding fra Aalborg

Den nye Volvo FH I-Save har en 460 hk turbocompound-motor kombineret med en række funktioner, der øger brændstoføkonomien. Turbocompound-teknologien udnytter mere af den tilgængelige energi på alle trin og giver dermed øget effektivitet ved alle omdrejningstal, hvilket også giver en behageligere og mere støjsvag kørsel. 


Turbo Compound-motoren har desuden et kølet EGR-system, der reducerer mængden af kvælstofilte under forbrændingsprocessen. Derudover har bilen fået tilføjet den omfattende fjerntransport-køretøjspakke.


Lastbilen er solgt og leveret af Laurits Damgaard, Volvo Truck Center Aalborg. 


Interesserede kan læse mere om Volvo Trucks nye lastbiler med turbocompound-motorer, som vi her på transportnyhederne.dk havde mulighed for at teste i Sverige i juni.


Turbocompound-system øger momentet og mindsker brændstofforbruget







Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Fragtmænd har fået længe trailere
- Transportvirksomhed i Odense har fået de første - og venter på de næste
- Chauffør i varebil havde sin telefon i hånden - og tre paller lattergas i varerummet
- Bro-by får et nyt truckcenter
- Fredag 17. oktober 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Online-kort viser vej til ladestandere til elektriske lastbiler
- Fem-akslet lastbil bliver bygget på fabrikken
- Regler om fartsbegrænsere i busser og lastbiler skal forenkles
- Virksomheder skal betale 100 millioner kroner
- Motorvejsforbindelse på tværs af Sjælland er en god forretning for samfundet
- Papkasse med meget giftige slanger var efterladt på rasteplads
- Lovprogram omfatter forslag om skærpelser og lempelser

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst