Turbocompound-system øger momentet og mindsker brændstofforbruget
Onsdag 19. juni 2019 kl: 14:04
Af: Jesper Christensen
Volvo Trucks har lanceret et nyt turbocompound-system til et par af sine 13-liters motorer. Sammen med nogle andre optimeringer og finesser har Volvo Trucks skåret brændstofforbruget ned med 7 procent i forhold til en Volvo D13 Euro 6 Step D-motor uden brændstofpakken “Hver dråbe tæller” (I-Save). Fire af de syv kommer fra tekniske optimeringer og påfund til selve motoren, mens de resterende tre kommer fra forbedrede styrings- og støttesystemer
![]() |
Ud over turbocompound-enheden har Volvo Truck’s optimeret bagakslerne. En ændret konstruktion af de enkelte dele af bagtøjet har givet en mindre friktion. En mere tyndtflydende olie i en mindre mængde bidrager også til en mindre friktion i bagakslerne.
På it-siden - for moderne motorer og lastbiler er spækket med elektroniske styringssystemer - er der kommet et opdateret og kortbaseret I-See system, der analyserer og tilpasser motoromdrejninger og gearvalg til hældninger forude, og gearskiftsoftware til bilernes I-Shift-gearkasser optimeret til fjerntransportopgaver.
- Vi har skræddersyet alle aspekter af I-Save for at tilpasse dem til fjerntransportvognmændene, især dem, der typisk kører mere end 120.000 km om året, siger Mats Franzén, der er Powertrain Strategy Director hos Volvo Trucks.
- Jo længere de kører, desto mere kan de spare, siger han videre og peger på, at den nye D13-motorer med turbocompund-system er kraftfulde motor, der leverer en meget brændstofeffektiv og komfortabel køreoplevelse på grund af færre gearskift og mindre motorstøj både inde i og uden for førerhuset.
Mats Franzén peger på, at de nye turbocompund-motorer, der også får miljømæssig hjælp af et EGR-system, bruger mindre AdBlus.
- Hvor en normal motor bruger 8 procent AdBlud i forhold til dieselforbruget, bruger turbocompound-motorerne mellem 5 og 5,5 procent.
Volvo Trucks peger på, at det faktisk brændstoføkonomi vil variere afhængigt af en række faktorer - eksempelvis chaufførens brug af fartpilot, landskabet, chaufførens køreevner og vejrforholdene.
Fakta om I-Save:
- Alle funktioner i I-Save er designet til at reducere brændstofomkostningerne.
- Inkluderet i Volvo FH med I-Save:
- D13TC-motor (Turbo Compound) 460 hk (2.600 Nm) eller 500 hk (2.800 Nm)
- Nye og mere brændstofeffektive bagaksler på grund af en lavere friktion
- Tomgangsstop
- I-Cruise med I-Roll, som justerer hastigheden for at holde brændstofforbruget nede
- Servostyringspumpe med variabel slagvolumen
- Opdateret I-See - I-See kendes fra andre lastbilproducenter under eksempelvis betegnelsen Predictive Cruisecontrol
- Opdateret I-Shift med optimeret software til fjerntransport

I-See-systemet kan se frem og dermed udnytte bevægelsesenergien uden at motoren behøver at køre rundt sammen med drivlinen - Eco-Roll. I-See hjælper også med at vælge motoromdrejninger og gear i forhold til, om det går op eller ned ad bakke.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - I 2030 skal 40 procent af salget være elektrisk
- EU-forordning om CO2-udslip og sættevogne bør ses efter
- Dansk kranproducent har købt samarbejdspartner i Holland og Belgien
- Redningskoncern forlænger rammeaftale med bilproducent
- Herning-virksomhed får europæisk støtte til udvikling af ny brintteknologi
- Trafikstyrelsen har gjort status over postmarkedet
- Kranproducent har solgt sit hovedkvarter i Højbjerg
- To mænd fra Rumænien stjal hollandsk sættevogn i Hirtshals
- Arbejde på cykelbro spærrer central bro i Midtbyen i Aarhus
- Flest el-lastbiler i Danmark har en stjerne på fronten
- Transportorganisation har set på ny bødepraksis
- Verden mangler 2,9 millioner chauffører
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




.jpg)
