Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Samarbejde skal styrke cybersikkerheden

Fredag 4. oktober 2019 kl: 12:09
Af: Redaktionen

Høj cybersikkerhed for skibe og havne er med til at sikre den globale samhandel

- Den øgede digitalisering medfører væsentlige nye sikkerhedsudfordringer. Cybertruslen kender ingen grænser, og derfor skal vil samarbejde om maritim cybersikkerhed for at sikre skibsfarten både til søs og i havn, siger Andreas Nordseth, der er direktør i Søfartsstyrelsen.


Samarbejde på tværs af landegrænser er væsentligt for at skabe større sikkerhed på verdens skibe i både dansk og internationalt farvand. USA, Holland og Danmark er i disse dage værter for en maritim cybersikkerhedskonference i Haag, Holland. Foruden delegationer fra værtslandene deltager også repræsentanter fra Frankrig, Tyskland og Storbritannien i konferencen. I forbindelse med konferencen er der udsendt en fælleserklæring fra USA, Holland og Danmark.


Konceptet gentages i 2020, hvor Søfartsstyrelsen vil være vært for den maritime cybersikkerhedskonference i Danmark.


Interesserede kan læse den officielle fælleserklæring fra USA, Holland og Danmark her:








Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Havnearbejdere i København har nedlagt arbejdet
- Rederiorganisation lægger kursen mod fremtiden
- Forberedelserne til nedsænkning af tunnelelementer i Femern Bælt er i gang
- Danmark er verdens niende største søfartsnation
- To elektriske søstre sejler mellem øer
- Sagsbehandlingstider for søfarende er på et lavt niveau
- Godsomsætningen på havnen i Kolding satte rekord
- Sønderjyllands største havn melder om flere anløb - og travlhed
- Løn, fleksibilitet og plads til de skæve skal trække unge til transportfag
- Shipping-koncern fra Esbjerg overtager aktiviteter fra postvirksomhed på Færøerne
- Færger på Øresund sejlede med flere passagere og biler
- Færger på Nordsøen havde mere fragt med i december

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst