Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Samarbejde skal styrke cybersikkerheden

Fredag 4. oktober 2019 kl: 12:09
Af: Redaktionen

Høj cybersikkerhed for skibe og havne er med til at sikre den globale samhandel

- Den øgede digitalisering medfører væsentlige nye sikkerhedsudfordringer. Cybertruslen kender ingen grænser, og derfor skal vil samarbejde om maritim cybersikkerhed for at sikre skibsfarten både til søs og i havn, siger Andreas Nordseth, der er direktør i Søfartsstyrelsen.


Samarbejde på tværs af landegrænser er væsentligt for at skabe større sikkerhed på verdens skibe i både dansk og internationalt farvand. USA, Holland og Danmark er i disse dage værter for en maritim cybersikkerhedskonference i Haag, Holland. Foruden delegationer fra værtslandene deltager også repræsentanter fra Frankrig, Tyskland og Storbritannien i konferencen. I forbindelse med konferencen er der udsendt en fælleserklæring fra USA, Holland og Danmark.


Konceptet gentages i 2020, hvor Søfartsstyrelsen vil være vært for den maritime cybersikkerhedskonference i Danmark.


Interesserede kan læse den officielle fælleserklæring fra USA, Holland og Danmark her:








Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Havneselskab har en længere krydstogtsæson
- Hurtigfærger får støtte fra Staten
- Færge til Samsø er blevet forsinket på grund af vejret i Biscayen
- Elektrisk terminaltraktor med fire-hjulstræk var på turné
- Branchen for godstransport til søs har haft besøg af konkurrencemyndighederne
- Rederier kom med klare budskaber til er­hvervs­mi­ni­ste­ren
- Producent af malkeudstyr holder styr på kompleks logistik med hjælp fra logistik-rådgiver
- Rederi åbner direkte rute mellem Marokko og Nordeuropa
- Færgerute over Øresund sætter tredie elektriske færge i drift
- Rapport fortæller om kvinder som sømænd
- Rederikoncern melder om afdæmpet udvikling
- Transportministeren inviterer til ø-topmøde

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst