Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Strejke trak passagertallet ned

Tirsdag 11. juni 2019 kl: 14:03
Af: Redaktionen

I begyndelsen af maj måtte flyselskabet SAS holde en stor del af sine fly på jorden, da pilotterne strejkede. Selskabet oplyser, at strejken påvirkede omkring 100.000 passagerer, da selskabet måtte aflyse omkring 1.200 flyvninger

Selvom selskabet var ramt af strejke to dage i begyndelsen af maj, kan SAS notere en stadig positiv udvikling, når det gælder enhedsindtægten. Her er der tale om en en fremgang på 1,6 procent sammenlignet med samme periode sidste år.


SAS' koncernchef, Rickard Gustafson, siger, at selskabet hurtigt kom på vingerne i fuldt omfang efter strejken. Hen ser frem til sommersæsonen, hvor SAS har flere afgange og nye destinationer på programmet.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- 17 millioner pakker er sendt til Danmark fra webshop'er uden for EU
- Ny teknologi og dyrere billetter skal få luftfartens klimabelastning ned
- Norsk speditionsvirksomhed får danske ejere
- Tunge forsendelser kan også komme med fly
- Norsk flyselskab løftede 2,6 millioner passager i luften i maj
- Speditionsvirksomhed er blandt Danmarks bedst ledede virksomheder
- Passagertallet steg med godt ti procent i lufthavn på Djursland
- Passagertallet nåede nyt højdepunkt i lufthavnen på Amager
- Lufthavn havde 3,1 procent flere passagerer i maj
- Lufthavn tager ny sikkerhedskontrol med 20 spor i brug
- Transport- og logistikvirksomhed i Herning øgede sin omsætning
- Investeringer prægede det nordiske resultatet hos tysk transport- og logistikkoncern

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst