Verdens største luftfartsselskab vil vokse mere
Onsdag 23. juli 2025 kl: 12:20
Af: RedaktionenFlyselskabet Emirates, der er en del af Emirates Group, har ledige stillinger i 13 kilometers højde. Selskabets rekrutteringsteam besøger København midt i august for at rekruttere nye medarbejdere
Emirates Group planlægger at ansætte over 17.300 fagfolk fordelt på 350 forskellige stillingstyper i år. Derfor sætter selskabet gang i en storstilet rekrutteringsindsats for at styrke både udvikling og vækst - og koncernen er også på udkik efter dansk arbejdskraft.
De kommende stillinger er fordelt på 350 forskellige typer job over hele koncernen – fra Emirates, verdens største og mest rentable internationale luftfartsselskab, til dnata, der er koncernens globale leverandør af services til luftfarts- og rejsebranchen, herunder catering, bagagehåndtering og fragt.
Koncernen vil især rekruttere medarbejdere til stillinger som kabinepersonale, piloter, ingeniører, salgs- og kommercielle teams, kundeservice, bagagehåndtering, catering, it, HR og økonomi. Hos dnata alene er der behov for over 4.000 nye medarbejdere inden for cargo, catering og ground handling.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Transportselskab har offentliggjort sin første årsrapport som transportselskab
- Københavns Lufthavn har fået ny bestyrelse
- Toldere i lufthavn fandt 150 kg cannabis på en uge
- Virksomheder skal betale 100 millioner kroner
- Region Hovedstaden sikrer flyrute mellem København og Rønne med ny aftale
- Norsk flyselskab vinder udbud af grøn indenrigsrute
- Rejsende havde 17 guldbarer med i bagagen
- Dansk-baseret transport- og speditionsfirma køber luft- og søfragtaktiviteter i Polen og Tyskland
- Politiet skal bruge ny drone til patruljering ved den dansk-tyske grænse
- Lavprisflyselskab åbner 10 nye ruter fra Billund
- Lufthavn på Djursland satte passagerrekord i september
- Pensionskasse ejede aktier i lufthavn i otte år
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




