Lufthavn får lynladere til taxier og personbiler
Fredag 2. maj 2025 kl: 10:48
Af: RedaktionenAalborg Lufthavn og energiselskabet Norlys har indgået en aftale om etablering af en ny lynladepark, som forventes at stå klar i januar 2026. Lynladeparken skal sikre hurtig og effektiv opladning af el-taxier og private el-biler
Den nye lynladepark ved Aalborg Lufthavn vil imødekomme det stigende antal elbiler, der kører til og fra lufthavnen. Ladeparken vil blive placeret i lufthavnens nærområde for at sikre nem adgang for rejsende og de taxi-chauffører, der har deres daglige gang i lufthavnen. Hertil kommer, at lynladeparken vil blive placeret med nem adgang fra den kommende tredie limfjordsforbindelse.
Lynladerne er på 400kW og kan derfor lade el-biler hurtigere op, end det kan ske ved de fleste andre eksisterende ladeparker. Det kommer både taxic-hauffører og private bilister til gode. Samtidig understøtter ladeparken det hastigt stigende antal elbiler, der i dag kører på vejene i Nordjylland. 57 procent af alle nyregistrerede biler i Nordjylland sidste var el-biler, hvilket var omkring seks procentpoint over landsgennemsnittet.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- 11 kommunale projektet får støtte til frivilligbusser i landdistrikterne
- Nye busløsninger får støtte på samlet 20 millioner kroner
- Fredag 13. juni 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Grå vaskehal har fået farve på facaden
- Mandag prøvekører vi en ny turistbus fra Neoplan
- Letbanen mellem Odder og Grenaa gennem Aarhus åbner for flere afgange
- El-færge er sat i drift
- Knap tre ud af fire døde er mænd
- Sydjysk kommune vil give tilskud til at køre med bilen fyldt op
- Fragtmængderne steg i maj
- Et sort slør skjulte en vildt elektrisk løve
- Nordjylland har fået direkte flyforbindelse til Grønland
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |