Containerskib fra Göteborg anløb Aarhus på ny rute til Asien
Onsdag 9. april 2025 kl: 10:29
Af: Redaktionen
Onsdag 9. april havde containerrederiet MSC dansk premiere på den nye containerforbindelse mellem Nordeuropa og Asien, som vi beskrev her på transportnyhederne.dk i mandags, da containerskibet »MSC Auriga« lagde til kaj i Aarhus for første gang
Den nye MSC-forbindelse vil have ugentlige anløb i Aarhus med containerskibe på 15.000 teu eller mere.
- Vores første anløb på denne nye rute er en milepæl for MSC Denmark, som understreger vores engagement i det danske marked og dets vigtige rolle i den globale handel. Den nye rute tilbyder danske virksomheder en stærkere, hurtig og pålidelig forbindelse til vigtige asiatiske markeder, samtidig med at den understøtter væksten på Aarhus Havn og i erhvervslivet, siger Søren Jacobsen, der er Managing Director hos MSC Denmark.
Hos Aarhus Havn glæder man sig over MSC’ engagement i Aarhus og den nye direkte rute mellem Aarhus og Asien, som ifølge Aarhus Havns administrerende direktør, Thomas Haber Borch, styrker mulighederne for dansk erhvervsliv.
- Jeg er både glad for og stolt over, at vi med det første containerskib fra MSC kan markere åbningen af en ny direkte rute mellem Aarhus og Asien. Det styrker forsyningssikkerheden og vores globale rutenetværk, som giver dansk erhvervsliv endnu flere muligheder, der i sidste ende gavner os alle sammen, siger Thomas Haber Borch.
MSC Denmark har sit hovedkontor på havnen i Aarhus, og MSC gruppens containerterminaloperatør, Terminal Investment Limited (TiL) indgik sidste år en aftale med Aarhus Havn om leje af 170.000 kvadratmeter på et område i havnen, hvor de ønsker at etablere og drive egen containerterminal. Terminalen forventes at være udviklet i 2027, hvorefter TiL kan tage området i brug.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Modvind på Middelhavet får rederi til at rebe forventningerne
- Diversitetspris går det rederi med færgeruter i mange lande
- Speditørerne får nye opgaver
- Narkokriminelle har interne meddelere i forsyningskæderne
- Shipping-koncern i Esbjerg skifter direktør
- Finsk rederi føjer polsk havn til sit nordsø-netværk
- Færge til Tunø slog passagerekord
- Øresundshavn projekterer sit første landstrømsanlæg til containerskibe
- Nyt ejerskab skal styrke fiskerihavn i Thy
- Esbjerg får besøg af to store fiskeri-inspktionsskibe
- Nyt skib hos dansk rederi sejler ud på fast kontrakt
- En del af Østhavnen i Aalborg bliver militært område i nogle dage
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |