Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Fire personer fra rocker- og bandemiljøet smuglede 1,2 ton hash til Danmark

Torsdag 22. august 2024 kl: 15:06
Af: Redaktionen

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) anholdt tirsdag i samarbejde med Sydøstjyllands Politi fire mænd i alderen fra 22 til 30 år, der er en del af rocker- og bandemiljøet. Mændene er sigtet for i fællesskab at have indsmuglet samlet 1,2 ton hash til Danmark med henblik på videreoverdragelse

De fire mænd blev anholdt i Sydøstjylland, Sønderjylland og på Københavns Vestegn. Derudover  foretog politiet ransagninger på flere adresser.


En femte mand på 28 år, der ikke befinder sig i Danmark, er fængslet in absentia for sammen med de øvrige fire anholdte at have indsmuglet 180 kilo hash med henblik på videreoverdragelse.


- Med dagens koordinerede anholdelsesaktion har vi fjernet flere personer fra det danske rocker- og bandemiljø. Personerne har været en del af et internationalt narkotikanetværk, hvor de har udgjort centrale roller i indsmuglingen af omfattende mængder hash til Danmark. Den kommende efterforskning skal afdække dette nærmere, siger vicepolitiinspektør, Lars Feldt-Rasmussen.


De anholdte blev onsdag morgen fremstillet i grundlovsforhør ved Retten på Frederiksberg. 


National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) er en landsdækkende enhed, hvor de mest specialiserede kompetencer i politi og anklagemyndighed er samlet. Det gælder inden for organiseret kriminalitet, økonomisk kriminalitet og digital kriminalitet samt efterforskningsunderstøttelse. NSK har egen anklagemyndighed, der fører enhedens straffesager.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Jobvækst samler sig i storbyer
- Motorvejsbro ved Padborg bliver indviet sidst i juni
- Længere førerhuse kommer på modelprogrammet hos svensk lastbilproducent
- Havneselskab med tre vandhavne og en landhavn øgede både omsætning og overskud
- Overføringsanhænger med lang bogie har tre-vejstip
- Dansk-svensk havneselskab omsatte for over en milliard svenske kroner
- Ungarnsk transportvirksomhed har fået 1.500 lastbiler leveret fra samme producent
- Fragtmænd kørte 55 millioner kroner hjem i overskud sidste år
- Fragtmand har fået syv lange med tre aksler
- Østjysk storhavn leverede et overskud på knap 150 millioner kroner
- Den første forårsmåned sprang ud med hidtil største omsætning hos Kolding-virksomhed
- Kvinde blev anholdt og sigtet for at kaste sten fra motorvejsbro

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst