Varebil svingede ud for an lastbil
Fredag 9. august 2024 kl: 11:13
Af: RedaktionenLidt efter klokken 9 torsdag formiddag skete der en større trafikulykke på Elverdamsvej ved krydset Sydmarksvej i Kirke-Såby ved Lejre Vest for Roskilde. Føreren af en svensk varebil holdt stille for at svinge til venstre, da han skulle orientere sig for at finde vej. Han kørte efterfølgende ud foran lastbilen, som ramte varebilen så kraftigt, at den endte på taget
Politiet beskriver hændelsen på følgende måde:
"En varebil med en 29-årig svensk mand bag rattet kørte ad Elverdamsvej mod nordøst, hvor han skulle svinge til venstre ad Sydmarksvej. En modkørende lastbil med en 32-årig mand fra Holbæk som chauffør kørte lige ud ad Elverdamsvej mod syd. Føreren af varebilen holdt stille for at svinge til venstre, da han skulle orientere sig for at finde vej. Varebilen kørte i forbindelse med svingningen ud foran lastbilen, så de to stødte sammen.
Varebilen endte på taget, hvor den 29-årige mand måtte reddes ud. Politi og ambulance kørte til stedet, hvor den 29-årige blev kørt med ambulance til sygehuset til behandling. Den 32-årige lastbilchauffør blev også kørt til tjek, men var sluppet uden at komme noget alvorligt til.
En bilinspektør blev tilkaldt til at undersøge uheldsstedet, da det ikke var klarlagt, om den 29-årige kunne været kommet alvorligt til skade. Senere lød meldingen fra sygehuset, at der var tale om ikke livstruende skader, men kun lettere tilskadekomst. Vejen blev afspærret frem til middag, hvor køretøjerne var blevet fjernet."
Politiet optog rapport om vigepligtsuheldet.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
 Print siden  - Dansk rederi sælger 23 år gammelt skib og indsætter et lidt større på Middelhavnsrute
- Stort færgerederi køber Østersøens nordligste færgerute med CO2-neutral drift
- Prisen for udlandsbreve falder til 46 kroner
- Flytteforretning på Fyn er endt i Skifteretten
- Transportvirksomhed på Djursland er gået konkurs
- Speditør i Glostrup er endt i skifteretten
- Dansk produceret brint er kørt til Tyskland med tankvogn
- Produktchef kommer fra lastvognsværksted i Odense
- Transportvirksomhed skifter til én lastbilleverandør
- Ny fire-akslet forvogn med kran og wirehejs skal køre med tre-akslet kære
- Totalvægten var gange to
- Fredag 31. oktober 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! | 
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!  | 





