Svensk bus- og lastbilproducent forbedrede kvartalsresultatet
Mandag 29. juli 2024 kl: 11:27
Af: RedaktionenScania AB, der er en del af Volkswagen-koncernen, har offentliggjort delårsrapporten for perioden januar-juni 2024. Den viser blandt andet, at Scania i året andet kvartal forbedrede både salg og driftsresultat
Tal fra årets andet kvartal:
(Tallene i parentes er tilsvarende tal for andet kvartal sidste år)
- Nettoomsætningen steg med 9 procent til 55,4 milliarder sbenske kroner (51,0)
- Det justerede driftsresultat blev på 8,0 milliarder svenske kroner (7,0)
- Leverancerne af lastbiler og busser steg med 8 procent til 25.802 fordon, hvoraf 62 (71) var nul-udslipskøretøjer
- Salget af serviceydelser steg med 3 procent justeret for valutaefekter
- Ordreindgangen på lastbiler faldt med 3 procent til 19.234 enheder, hvoraf varav 141 (54) var nul-udslipskøretøjer
Scania's finansielle resultat fortsatte i andet kvartal drevet af øget salg af lastbiler og busser og en voksende serviceforretning. Leverancerne steg med 8 procent, hvilket har reduceret ordrebeholdningen til mere normale niveauer.
- Med øget leveringsvolumen samt en gunstig produkt- og prisblanding har vi igen opnået et rekordhøjt driftsresultat for et enkelt kvartal, siger Christian Levin, der er administrerende direktør og koncernchef for Scania.
Scania's ordreindgang for lastbiler og busser faldt med tre procent i andet kvartal.
- I Europa er lastbilmarkedet vendt tilbage til et mere normalt efterspørgselsniveau. Selvom erstatningsbehovet fortsat er til stede, er kundernes købsadfærd mere afventende på grund af høje renter. I Latinamerika fortsætter Brasiliens stærke udvikling, siger Christian Levin.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fynsk vognmand hejser lad på ny kærre
- Pakkebudet var en politimand med politiskilt
- Snebroer på motorvejsrastepladsen vil koste fem-seks millioner pr styk
- Havnearbejdere i København har nedlagt arbejdet
- Redningskøretøjer kan fritages for vejafgift
- Nordsvensk transportvirksomhed er blevet en del af ung dansk koncern
- Tankvogn til gylle bygger på et nyt koncept
- Ung transportkoncern skifter ud i toppen
- Lette lastbiler er blevet mere elektriske
- Produkthandel har overført en ny anhænger til Silkeborg
- Kran- og maskintransportvirksomhed har fået en fem-akslet med kran
- Vejgodstransporten holder godt fast i de unge
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



