Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Sydøstjyllands Politi har sigtet en 34-årig "vognmand" for ulovlig taxi-kørsel

Fredag 3. maj 2024 kl: 11:46
Af: Redaktionen

Færdselsafdelingen ved Sydøstjyllands Politi modtog tirsdag 19. marts en anmeldelse fra Færdselsstyrelsen om mulige overtrædelser af taxiloven ved Billund Lufthavn. En 34-årig mand med bopæl i Nordjylland havde oprettet en Facebook-profil, hvor han tilbød kørsel til og fra Billund Lufthavn

Færdselspolitiet foretog torsdag 25. april en kontrol af en af mandens større personbiler, netop som den forlod Billund Lufthavn. Kontrollen viste, at passageren havde bestilt og betalt for kørslen via Facebook-annoncen.


Sydøstjyllands Politi har efterfølgende sigtet en 34-årig mand for at være ansvarlig for taxi-kørsel, selvom en af hans biler hverken var registreret eller godkendt til taxakørsel. Den 34-årige ”vognmand” er blevet sigtet ved at have været ansvarlig for, at der blev udført erhvervsmæssig persontransport, selv om der ikke forelå tilladelse hertil, og at kørslen blev solgt uden et kørselskontor. Derudover var bilen hverken registreret eller godkendt til taxikørsel.
 

Det var ikke ”vognmanden” selv, der kørte den bil, der blev standset. Det var en chauffør, som ikke have den fornødne uddannelse til transport af personer.


Det samlede bødekrav mod ”vognmanden” er på 93.000 kroner samt en mindre bøde til chaufføren. Sydøstjyllands Politi har efterfølgende overdraget sagen til Skat.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Tog-værksted til nye el-tog er færdigt
- Politiet har sigtet to personer efter togulykke på Gribskovbanen
- Politiet får flere fartsynder fra udlandet til at betale bøder
- Busser erstatter aflyste tog i Nordsjælland
- Lokale tog i Nordsjælland er aflyst fra torsdag aften
- Dokumentation for sikkerheden ved to gangbroer er sendt af sted
- Midttrafik belønner busselskaber for høj kundetilfredshed
- Letbanetog kører flere gange om søndagen
- Sager om arbejdsskader og sociale forhold har udløst godt 17 millioner kroner
- Fire måneder har givet 2,4 millioner
- En menneskelig fejl kan have forårsaget togulykke på Gribskovbanen
- Aalborg får hvide og grønne el-delecykler

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst