Produktspecialist i elektriske køretøjer skal styrke Renault Trucks
Onsdag 21. februar 2024 kl: 15:30
Af: RedaktionenRenault Trucks i Danmark har fået en ny mand på holdet og får dermed styrket E-Tech kompetencerne. Under ledelse af Commercial Manager Claus Rieland skal Steffen Månsson varetage opgaver, som skal støtte både kunder og salgskolleger, når det handler om elektriske lette og mellemtunge køretøjer
![]() | |
|
Steffen Månsson, der er 34 år og tiltrådte sit nye job 1. februar, er produktspecialist med E-Tech kompetencer efter en årrække som eksempelvis mekaniker hos Andersen & Martini og som teknisk konsulent hos FDM, hvor han blandt andet var specialist på el-køretøjer.
- Jeg glæder mig til at bruge min store erfaring inden for el-køretøjer og udvikle mine kompetencer sammen med mine nye kolleger hos Renault Trucks. Det bliver spændende at arbejde med de professionelle kunder efter at have serviceret BtC segmentet i mange år, siger Steffen Månsson, der har base hos Renault Trucks på Højager Taastrup, men vil skulle rådgive Renault Trucks forhandlere i hele landet.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fire-akslet trailer kan rumme 71 kubikmeter skrot
- Personbiler bliver også taget for overlæs
- Tysk vognmandsorganisation er uforstående over for et enkelt punkt
- Østrig har tilsidesat sine forpligtelser
- Trafikdosering kan ikke kritiseres, hvis den udelukkende tager form af en undtagelsesvis hastighedsbegrænsning
- Påhængsvogn med tre-aksler har bred rampe
- Narkohund fandt over 100 kg hash i pakkecenter
- Sværlasttrailer får udgangspunkt i det sydvestligste Sønderjylland
- Ringvej ved Viborg bliver spærret i 14 dage
- Pulje til grøn omstilling af tung vejtransport 2026 har fået flere penge
- Branchen er præget af usikkerhed over forholdene på el-markedet.
- To-akslel city-trailer får base I Toftlund
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





