Ny ejer betyder nyt navn til renovationsselskab
Fredag 8. december 2023 kl: 12:34
Af: RedaktionenUrbaser Nordic A/S fik for et par måneder siden ny ejer, da spanske Urbaser solgte selskabet til kapitalfonden Cube Infrastructure Fund III under Cube Infrastructure Managers. Det nye ejerselskab oplyser, at handlen blev gennemført 21. november og at Urbaser Nordic fremover bliver kendt under navnet Verdis
Rebrandingen af selskabet under navnet Verdis er en del af Cube Infrastructure Managers' strategi om at etablere renovationsselskabet som en uafhængig nordisk affaldsindsamlings- og genbrugsplatform.
- Med fokus på grønne løsninger vil Verdis sætte standarden inden for kommunal affaldsindsamling og affaldshåndtering ved at investere og udvikle bæredygtig praksis på tværs af Norden, Stefan Olin, der blev administrerende direktør og koncernchef for Urbaser Nordic A/S 1. september 2021 og nu er administrerende direktør og koncernchef for selskabet under det nye navn.
- For vores kunder og samarbejdspartnere fortsætter driften problemfrit under det nye navn Verdis. Vi er urokkelige i vores forpligtelse til at opretholde de samme høje standarder for kvalitet og pålidelighed, samtidig med at vi stræber mod vores mål om at bidrage til en ny cirkulær økonomi, siger han videre.
Interesserede kan i følgende artikler her på transportnyhederne.dk læse mere om ejerforholdene i selskabet de seneste år:
31. august 2023
Affaldsselskab får nye ejere
22. januar 2019
Spansk affaldskoncern overtager dansk selskab
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Litauisk transportkoncern styrker sine aktiviteter i Polen
- Vognmandsorganisation tager positivt i mod EU's planer om investeringer i militær mobilitet og beredskab
- Vognmand på Lolland har fået bådtrailer til både nye og gamle både
- Myndigheder har bedt om mere tid - transportorganisation accepterer
- Tyve var på dieselrov i majnatten
- Pakkedistributør har indgået en netværksaftale med stor dagligvarekoncern
- Fire-akslet tip-trailer kan rumme 83 kubikmeter skrot
- Arbejdet med at styrke totalberedskabet på Bornholm går i gang
- Palletyve kørte i rusten vogn
- Landets 117 godshavne håndterede 95,1 millioner ton
- Chauffør opdagede, at der manglede diesel i tanken
- Containeromsætningen voksede med 13 procent over tre måneder
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





